Festival Jarmily Novotné na zámku v Litni

6. září 2012
02715320.jpeg

Na zámku v Litni probíhá o víkendu 8. a 9. září festival Jarmily Novotné – zcela nová akce, která má připomenout odkaz jedné z největších českých operních pěvkyň. Ale také upozornit na jednu pozoruhodnou a zanedbanou kulturní památku.

Festival v Litni je první akce svého druhu, ale odkazuje hned na několik velkých kapitol českého umění a možná i českých dějin…

Jednak samozřejmě Jarmila Novotná. Narozená v roce 1907, sopranistka, dáma, která studovala zpěv v Itálii díky osobní podpoře T. G. Masaryka, dáma, která zpívala na naprosto legendárních salburských slavnostech pod Toscaninim, Bruno Waltrem a dalšími legendami. A pak udělala velkou kariéru ještě v Metropolitní opeře. Byla to také naprosto příkladná vlastenka starého slohu, a zároveň dáma s okouzlujícím společenským šarmem. Kamkoli přišla, nějak propagovala Československo. Od charitativních akcí až po známosti s Americkými prezidenty. /Vznikly fantastické Paměti, neobyčejně bohatá kniha…/

00605989.jpeg

A druhý příběh: Zámek v Litni a přilehlé statky mají dlouhou historii od 12. století – ale hlavně od poloviny 19. století patřil zámek rodině Daubků – české šlechtické rodině, která nadšeně podporovala umění. Scházeli se zde slavní malíři 19. století, na stěně visel původní Ženíškův návrh na oponu Národního divadla, pobýval tu Antonín Dvořák a mnozí jiní. Jarmila Novotná se do této rodiny provdala a od roku 1931 do války a pak krátce po válce do roku 1948 zde žila.

Rok 1948, jak Jarmila Novotná, tak Jiří Daubek emigrovali – to asi ze slávy zámku v Litni mnoho nezbylo. Ano, to je dlouhá smutná historie úpadku a postupného chátrání. Ani po revoluci se to nepodařilo zastavit. Ale to by opět bylo dlouhé povídání. Já se skokem vrátím k tomu festivalu – protože současní majitelé tohoto zámku mají velkou snahu zámek postupně opravit, nějakým způsobem navázat na tradici, shánět peníze a všechno, co je s tím spojeno.Řeknu nejprve, že festivalu se zúčastní jako host syn Jarmily Novotné Georgie či Jiří Daubek. A jako jedna z účinkujících bude vnučka Jarmily Novotné Tatiana Daubek, která hraje na barokní housle.

00605991.jpeg

Popišme teď, co se v Litni chystá?

Součástí festivalu je například pieta u rodinné hrobky Daubkových v sobotu 10:30. Ale je to především příležitost ten zámek navštívit. V sobotu odpoledne se v zámeckém parku koná vtipné ochotnické představení Prodané nevěsty. Večer vystupuje Tatiana Daubek za doprovodu souboru Musica Florea. A v neděli od 15 hodin je recitál mladé české pěvkyně Alžběty Vomáčkové, vítězky řady pěveckých soutěží.

Autoři:Pavel Ryjáček, Jindřich Bálek