Ferdinand Peroutka: Šťastlivec Sulla. Apokryfní příběh ze starého Říma o povaze politické moci
Na sklonku římské republiky zápasí o moc strany populárů a optimátů. Soupeřící frakce reprezentují dva kandidáti: Gaius Marius a Lucius Cornellius Sulla. Oba používají prostředky, které dnešní politický slovník nazývá korupcí a terorem a záhy už v Římě nezbývá nikdo, kdo by měl sílu hájit demokracii před nástupem tyranie a diktatury. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
6. února uplynulo 130 let od narození Ferdinanda Peroutky (* 6. 2. 1895 Praha), jedné z nejvýznamnějších postav české prvorepublikové demokratické žurnalistiky a poúnorového západního exilu. Hlavním polem Peroutkovy působnosti byla především politická publicistika, měl však i umělecké ambice, o čemž svědčí několik prozaických a divadelních textů, napsaných krátce po druhé světové válce a pak v americkém exilu.
Do osvobozeného Československa se Ferdinand Peroutka vrátil se zkušeností pětiletého nacistického věznění. V krátké době za sebou píše dvě divadelní hry Oblak a valčík a Šťastlivce Sullu. Jejich rozdílný osud je závislý na době uvedení. Oblak a valčík má v Národním divadle premiéru ještě v roce 1947, v režii Karla Dostála hráli hlavní role Karel Höger a Zdeněk Štěpánek. Premiéra Šťastlivce Sully je plánovaná na konec února, ale po komunistickém převratu už k uvedení nedojde a Peroutkovo podobenství o povaze politické moci se k českému publiku dostane až po listopadu 1989.
Rozhlasovou inscenaci, pro kterou divadelní text výrazně upravila Věra Ptáčková, nastudovala režisérka Hana Kofránková v roce 1991. Hlavní role svěřila Ivanu Řezáčovi (Sulla) a Petru Haničincovi (Marius).
Související
-
Ferdinand Peroutka – nevydáno, neslýcháno. Připomínáme si 130 let od narození významného novináře
Ve čtvrtek 6. 2. 2025 to bude 130 let, kdy se narodil novinář Ferdinand Peroutka. Jako vzpomínku uvádíme pořad, který připravil znalec Peroutkova díla Martin Groman.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka