Fenomenální violoncellista Jean-Guihen Queyras zahrál Haydna a Čajkovského

19. duben 2021

Rezidenční umělec rozhlasových symfoniků, umělec kanadsko-francouzského původu Jean-Guihen Queyras, přijel navzdory složitým okolnostem do Prahy a přednesl hned dvě skladby: Haydnův Koncert C dur a Čajkovského Andante cantabile. SOČR vystoupil pod taktovkou svého šéfdirigenta Alexandera Liebreicha.

V Dvořákově síni Rudolfina zazněly 19. dubna 2021 tyto skladby:

Igor Stravinskij: Pulcinella, suita z baletu
Joseph Haydn: Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 C dur
Petr Iljič Čajkovskij: Andante cantabile pro violoncello a orchestr
Johannes Brahms: Variace na Haydnovo téma, op. 56a

Alexander Liebreich – dirigent
Jean-Guihen Queyras – violoncello
Uváděla: Jitka Novotná

Na přímém přenosu dále spolupracovali:
Redaktorka: Kristýna Šrámková
Produkční: Ivana Sojková
Zvuk: Jan Lžičař, Jan Šrajer, Pavel Dejmek
Režie: Michal Macourek

Večer otevřela suita z neoklasického baletu Pulcinella, ve kterém Stravinskij nenapodobitelným způsobem zcizil“ díla Pergolesiho a dalších italských mistrů. Následoval stěžejní opus cellové literatury, klasicistní Koncert C dur Josepha Haydna, který Queyras natočil na kompaktní disk s proslulým Freiburským barokním orchestrem.

Po přestávce se na podium Dvořákovy síně vrátil a společné s rozhlasovými symfoniky pod taktovkou šéfdirigenta Alexandra Liebreicha uvedl lyrické Andante cantabile Petra Iljiče Čajkovského, které ruský klasik původně napsal jako pomalou větu svého Prvního smyčcového kvartetu a později upravil pro violoncello a orchestr. Celý večer pak zakončily velebné Variace na Haydnovo téma Johannesa Brahmse.

autor: SOČR

Související