Fenomén Královo Pole. Skladatel a muzikolog Miloš Štědroň představuje osobnosti brněnského genia loci

Fenomén Královo Pole. Vladimír Helfert

Vladimír Helfert byl muzikolog, pedagog, dirigent a zakladatel brněnské hudební vědy. Do kulturních dějin se Helfert zařadil především pro své mimořádné mnohostranné badatelské a pedagogické schopnosti. Vladimír Helfert byl kombinací nové moderní inteligence, u které převládal již duch dvacátého století.

Jako hudební vědec byl jasnozřivý, měl velký dar sdružovat lidi, vytvářet kolektivy a díky tomu se mu podařilo vychovat silnou nastupující generaci hudebních vědců. Helfertovým významným metodologickým počinem byl pokus o periodizaci dějin hudby, která byla osnována na základě imanentního vývoje hudebního strukturování. Badatelsky se Helfert nejprve orientoval na osobnost a dílo Bedřicha Smetany, souběžně do hloubky prameně studoval problematiku hudebního baroku na českých zámcích, později začal zpracovávat rovněž osobnost a dílo Leoše Janáčka.

Vladimír Helfert byl za druhé světové války dvakrát vězněn a prošel několika věznicemi i koncentračním táborem. Osvobození se dočkal v Terezíně, v té době již však nemocný skvrnitým tyfem, jemuž také po válce 18. května 1945 podlehl v pražské nemocnici na Bulovce.

S hudebním vědcem a skladatelem Milošem Štědroněm hovořila Simona Kostrhunová.
Použitá hudba: Jiří Antonín Benda. Symfonie č.3 C dur

Spustit audio