Fenomén Královo Pole. Skladatel a muzikolog Miloš Štědroň představuje osobnosti brněnského genia loci

Fenomén Královo Pole. Ludvík Kundera

Ludvík Kundera se narodil v Brně - Králově Poli jako nejmladší ze sedmi sourozenců v hudbymilovné rodině. Absolvoval brněnské německé gymnázium a na Karlově univerzitě v Praze studoval bohemistiku a germanistiku. Během první světové války sloužil v československé legii, kde byl kulturním důstojníkem a v Jekatěrinburgu napsal knihu Istorija muzyki čechoslovackogo naroda.

Logo

Po návratu z legií se plně zařadil do brněnského kulturního dění. Ve dvacátých letech 20. století se účastnil mistrovských kurzů u pianisty Alfreda Denise Cortota v Paříži a ve stejné době také získal doktorát muzikologie na brněnské Masarykově univerzitě. Jako pianista vynikal interpretací soudobých autorů a byl také vyhledávaným pedagogem tohoto oboru.

Ludvík Kundera byl pravou rukou Leoše Janáčka v Klubu moravských skladatelů a také znalcem jeho díla. Společně s Jarmilem Burghauserem byl editorem souborného kritického vydání Janáčkova klavírního díla. Po druhé světové válce se Kunderovi podařilo dovršit Janáčkovy snahy o založení vysoké umělecké školy a prosadit vznik Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, jejímž se stal v roce 1948 prvním rektorem.

Ludvík Kundera je otcem spisovatele Milana Kundery a strýcem básníka a dramatika Ludvíka Kundery.

S hudebním vědcem a skladatelem Milošem Štědroněm hovořila Simona Kostrhunová.
Použitá hudba: Leoš Janáček. Naše večery. Z cyklu po zarostlém chodníčku.

Spustit audio