Felicia Zellerová: Rozhovory s astronauty

6. červen 2017
02902649.jpeg

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.


Jaký je vztah zaměstnaných západních žen a jejich au-pair z východu? Ironická zpráva současné německé autorky o stavu západních rodin a výchově dětí na počátku nového tisíciletí. On-line k poslechu do pondělí 12. června 2017.

02902649.jpeg

Hra Rozhovory s astronauty vznikla v roce 2011 a hned se dočkala řady inscenací a několika prestižních ocenění. Je ukázkovým příkladem autorského stylu Felicie Zellerové, známé a ceněné německé dramatičky, spisovatelky, filmové režisérky a mediální experimentátorky. Tato stuttgartská rodačka, která žila dlouho dobu v zahraničí, pracovala na množství mediálních projektů, účastnila se divadelních a filmových festivalů a psala články pro Stuttgarter Zeitung, ve své tvorbě akcentuje především aktuální společenská témata. Většině jejích divadelních a rozhlasových her předchází sociologický průzkum, na jehož základě vzniká samotný text.

02902650.jpeg

Pracovala jsem s odposlechnutými úryvky hovorů. Dnes je v Německu těžké získat flexibilní, ne moc drahou chůvu. A tak se z pracovního vztahu au-pair (což znamená navzájem), který má oficiálně sloužit mladým lidem ke kulturní výměně a učení se jazyku, stává čím dál častěji zdroj levných pracovních sil.
Felicia Zellerová

02902652.jpeg

Ve své dramatické tvorbě se Zellerová věnuje např. problematice alkoholismu žen, jednání pracovníků na sociálních úřadech a úřadech práce s žadateli o podporu nebo zaměstnání, využívání levné pracovní síly z východu, workoholismu – to vše však nahlíží s notnou dávkou humoru. Úspěch Felicie Zellerové spočívá hlavně v odvaze, s níž se pouští do zcela banálních každodenních jevů, které ovšem předvádí jako neobvyklá, hyperrealistická, do extrému vypjatá dramata psaná jedinečným jazykem. Tím připomíná například Reného Polleshe nebo Elfriede Jelinekovou.

02902653.jpeg

Rozhlasová realizace vznikla na základě úspěšné inscenace pražského Divadla LETÍ, které se dlouhodobě věnuje uvádění současné světové dramatiky.

02902651.jpeg

Osoby a obsazení: Fummelová, Olga (Jana Stryková), Maren, Máša, syn Sudoku (Hana Vagnerová), Helga, Olanka, děti (Barbora Poláková), Konstanc, Irina, děti (Zuzana Onufráková) a Thomas (Stanislav Majer).

Překlad: Zuzana Augustová
Rozhlasová úprava a dramaturgie: Marie Špalová
Režie: Natália Deáková

Natočeno v roce 2013.

 

Spustit audio
autor: Marie Špalová