Fascinující možnosti cembala. Barbara Maria Willi koncertuje v Olomouci
„V případě vystoupení ve Vojenské nemocnici Klášterního Hradiska to byl šťastný koncert, měla jsem naprosto svobodnou volbu. Mohla jsem ukázat celou škálu repertoáru pro cembalo, přes sólové a triové obsazení až k větším instrumentacím jak tomu bylo v případě Corelliho concerta nebo Goreckého Koncertu pro cembalo a smyčce, říká v rozhovoru po koncertě 6. února 2023 pořádaném Moravskou filharmonií Olomouc Maria Barbara Willi.
Je jednou z našich nejznámějších cembalistek, ale také dramaturgyní řady koncertů i festivalu Concentus Moraviae, vyhledávaná pedagožka, muzikoložka, a aby toho nebylo málo také děkanka Janáčkovy akademie múzických umění. Barbara Marie Willi věří v intenzivně využitý čas, hlavně co se přípravy na koncerty týká. Byla to pro ni výzva pracovat s členy „klasického“ orchestru, jehož hráči mají k autentické intepretaci staré hudby přece jen dál než jejich kolegové z barokních ansámblů. „Přesto se nám podařilo přednes barokní hudby maximálně kultivovat a spolupráce s olomouckými hráči byla opravdu vřelá“, pochvaluje si Willi.
Arcangelo Corelli sice není tvůrcem concerta grossa, ale tuto formu proslavil i přivedl k mistrovské dokonalosti. Přesvědčíme se o tom v jednom z koncertů z opusu číslo 6. Angličan Thomas Augustine Arne musel svou vášeň pro hudbu skrývat do té míry, že na spinet cvičil tajně v noci a zvuk nástroje tlumil kapesníkem. Proslul jevištními díly, ale v jeho odkazu jsou i koncerty pro cembalo. Händelovy sonáty vynikají mimořádnou melodikou. Jednu z nich zahraje Barbara Maria Willi s houslistou Vítem Mužíkem, na violoncello hraje Nikita Ruzhavinskii. Závěr koncertu už patří hudbě současné, tedy Grahamovi a Goreckému.
O tom, že cembalistka Barbara Maria Willi interpretuje hudbu napříč staletími už mnoho let, svědčí její sólové album s názvem Deconstruction, ze kterého jako přídavek uslyšíme hudbu Bacha, Ligetiho a Rameaua.
Související
-
Básník klaviatury. Newyorský klavírista Inon Barnatan v ostravském Vesmíru
Velkou událostí bylo vystoupení klavíristy Inona Barnatana v Ostravě, kam přijel na pozvání Janáčkovy filharmonie. Poslechněte si záznam koncertu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.