Fascinuje mě člověk v prostoru. Oscarový Theodor Pištěk dostane Cenu za přínos dětské kinematografii

2. červen 2017

Velkoformátové malby a scénografické studie vystavuje ve Zlíně Theodor Pištěk. Filmový výtvarník a držitel Oscara představuje výběr ze svého díla v zámecké galerii.

Dnes večer obdrží na Zlín film festivalu Cenu za přínos dětské kinematografii. Theodor Pištěk oblékal herce v Amadeovi, Postřižinách nebo Arabele. Jeho obrazy odrážejí zálibu v rychlých autech a také ve filmu.

„Nikdy jsem nedělal programově politickou tvorbu. Ale společenská situace se intuitivně v mých obrazech projevuje. V dekádách, které představuje tady vystavovaná tvorba, jsem byl ovlivněn realizmem."

A který z dětských filmů zůstal Theodoru Pištěkovi nejhlouběji v srdci? „Dělal jsem filmy pro děti jen proto, že jsem na to měl chuť a měl jsem je rád. Nejblíž mému srdci jsou Páni kluci, protože to byla moje oblíbená dětská četba. Na ten film se s radostí dívám stále."

Ve své výtvarné práci se dnes Theodor Pištěk věnuje tématu, které sám nazývá Rozmluvy s Hawkingen. „Tento anglický astrofyzik mě fascinuje tím víc, čím méně tomu rozumím. Ale snažím se najít k tomu cestu. V různých obdobích mé kariéry jsem byl fascinován prostorem a člověkem v prostoru."

Díla výtvarníka Theodora Pištěka najdete ve zlínském zámku až do 18. srpna.

autoři: Roman Verner , sch
Spustit audio