FAMUFEST 2005

22. listopad 2005

"... a nejlepším filmem letošního festivalu se stává snímek Nejlepší je pěnivá, jehož autorem je Honza Prušinovský!" Znělka skoro jako na Oscarech, bodový reflektor bloudí sálem, moderátoři odění v hvězdičkovaném (Lejla Abbasová a Andrej Polák) rozhazují úsměvy, na pódiu bliká silně extravagantní soška z dílny Františka Skály. Šťastný oceněný se prodírá davy diváků naskládaných v Divadle Archa snad i v provazišti, šlape po nás, bliká soškou a my mu uznale poplácáváme lýtka. Soutěžní přehlídka děl posluchačů Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění skončila.

Bylo to o prvním listopadovém víkendu. Porota složená z osobností činných na filmovém území se na čtyři dny zavřela do tmy Divadla Archa a kina Atlas, aby sledovala a bodovala. Ostatní sedadla zaplnili diváci, spolužáci, fanatici filmu a fandové. V klimatizaci kolovalo svěží neoficiální studentské ovzduší. (V praxi zcela nedýchatelno, akční dealeři tabákových výrobců rozdávali krabičky kuřiva zadarmo - foyer neprůhledné.) V noci hrály kapely, na zdech visely fotografie, čas plynul jinak, málokdo se nudil.

Návštěvníci Famufestu

Nabídka soutěžních i nesoutěžních filmů totiž byla opravdu pestrá. Od herecky zaměřených dramátek, přes surrealistické vize, animované anekdoty, otevřeností protagonistů zarážející dokumenty, filmem prezentované světonázory, průlety kyberprostorem až k obtížně pochopitelným experimentům. Porota měla k dispozici čtrnáct kategorií, čtrnáct zlatých Maximů navržených Gabrielem Štrbou a navíc ceny Dagmar Táborské, Lidových novin a Cinepuru. (Mezi porotu se ze stropu na laně snášely sponzorské lahve whisky.) Diváci v anketě zvolili "svým" filmem sedmnáctiminutovou černou komedii Alexe Eslama "Černý. Mrtvá. Ukecaný". Nedivím se. Koho by nenadchl svižný černobílý snímek s bystrou režií a vidoucí kamerou, ptající se, co dělat, probudím-li se nahý v cizím bytě vedle cizího černocha s mrtvolou cizí ženy.

Vítězný film Nejlepší je pěnivá je pastelovým obrázkem ze života starého mládence ve vaně. Sám s pěnou do koupele a s tranzistorákem. Vincent v obláčcích pěny, v azylu. Stará matka za dveřmi koupelny vede nekonečné litanie o pěnivých jedech, o utopení ve vaně a plete. Z rádia nad vanou vylézají české hity -sátých let a na dlaždičkách se před nahým koupáčem zhmotňují ženy z rozhlasové seznamky, každá s útržkem příběhu. Dá se říct, že tomuto snímku pěkně sluší motto celého letošního FAMUFESTU: "Bez rozdílu věku".

Návštěvníci Famufestu

Všechny důležité informace, podrobnosti, zajímavosti a povídání o filmech jsou k nalezení na www.famufest.cz. Stránky jsou přehledné i oku libé. A řeknou vám třeba i to, že ideologem festivalu je Jan Tleskač...

autor: Zuzana Malá
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser