Expresionista, věčný rebel a muž mnoha tváří. Ve Vídni vystavují Oskara Kokoschku

7. květen 2019

Oskar Kokoschka byl mužem mnoha tváří. Ať už jako malíř, grafik, básník nebo dramatik – svým uměním provokoval a pouštěl se do křížku s celým světem. A Leopoldovo muzeum nyní představuje díla tohoto bojovného malíře v podobě obsáhlé retrospektivy.

Kokoschka byl ústředním průkopníkem expresionismu a prostřednictvím své malířské tvorby dokázal vytvořit výrazný kontrast ke stále ještě převládající secesi počátku 20. století. Po celý svůj život se tento umělec, ve své době pokládaný za „enfant terrible“, zasazoval o uznání figurativního umění, a stal se tak vzorem pro nadcházející generace umělců. 

Výstava nazvaná Expresionista, migrant a Evropan představuje více než 250 exponátů ze všech Kokoschkových tvůrčích etap, přičemž zahrnuje prominentní zápůjčky z muzeí a sbírek po celém světě. Politické alegorie a provokativní plakáty ukazují Kokoschku jako „homo politicus“, zůstávajícího až do konce nezkrotným „divochem“.

„Retrospektiva se soustředí hlavně na známé umělcovy expresivní portréty. Na své si přijdou nejen milovníci maleb krajin, především Rakouských a Švýcarských Alp, ale i městských panoramat včetně Prahy,“ říká spolupracovník Vltavy Martin Krafl.

Výstavu si návštěvníci můžou v Leopoldově muzeu prohlédnout do 8. července 2019.

autor: Martin Krafl
Spustit audio