Expresionismus v nizozemském městem Hilversum. Práce achitekta Willema Marinuse Dudoka vyvrcholila v monumentální realizaci radnice

22. prosinec 2021

Dudok se narodil v roce 1884 v Amsterdamu, studoval vojenské inženýrství v Bredě a v počátcích své kariéry se zabýval návrhy vojenských staveb. Nakonec se stal vedoucím veřejných projektů v Leidenu a od roku 1915 zastával stejnou pozici v Hilversumu. V roce 1928 se tam stal městským architektem. Věnoval se urbanismu podle teorií zahradního města a během dvou dekád postavil na 75 projektů včetně obytných domů, škol a dalších veřejných staveb či celých městských čtvrtí. 

Ve svých raných projektech vyšel z tvorby architekta Hendrika Petruse Berlageho a expresivních forem Amsterdamské školy. Během dvacátých let však své stavby racionalizoval a vytvořil si jedinečný rukopis cihlových konstrukcí a výrazných kubických objektů. V tomto smyslu na něj silně zapůsobila tvorba amerického architekta Franka Lloyda Wrighta a jeho tzv. prérijních domů, které projektoval v první dekádě minulého století v Chicagu.

Hilversumské radnice architekta Willema Marinuse Dudoka, Holandsko

Hilversumská radnice představuje Dudokovo vrcholné dílo. Její realizace byla dokončena v roce 1931. Monumentální horizontální a vertikální kubické objemy vytváří důstojnou veřejnou architekturu, která reprezentuje a zároveň skýtá perfektně fungující administrativní centrum. Monumentální objekt, stojící před rozměrnou vodní plochou, je geometricky rozehranou stavbou, ve které se navzájem protínají hranaté objemy. Světlé cihlové zdivo se střídá s jemnými koloristickými akcenty, v podobě zelených cihel nebo dekorativního keramického obložení.

V interiéru pak Dudok vytvořil působivé na míru navržené prvky, včetně osvětlení, nábytku či tapet. Pozoruhodné detaily se nachází například přímo ve starostově kanceláři. Vestavěné hodiny jsou integrovány do nábytku a lustr, v podobě geometrické kompozice ze skleněných desek, visí od stropu. Radnice byla citlivě zrekonstruována a je otevřena veřejnosti během pravidelných víkendových prohlídek.    

autor: Adam Štěch
Spustit audio

Související