Expresionismus v nizozemském městem Hilversum. Práce achitekta Willema Marinuse Dudoka vyvrcholila v monumentální realizaci radnice
Dudok se narodil v roce 1884 v Amsterdamu, studoval vojenské inženýrství v Bredě a v počátcích své kariéry se zabýval návrhy vojenských staveb. Nakonec se stal vedoucím veřejných projektů v Leidenu a od roku 1915 zastával stejnou pozici v Hilversumu. V roce 1928 se tam stal městským architektem. Věnoval se urbanismu podle teorií zahradního města a během dvou dekád postavil na 75 projektů včetně obytných domů, škol a dalších veřejných staveb či celých městských čtvrtí.
Ve svých raných projektech vyšel z tvorby architekta Hendrika Petruse Berlageho a expresivních forem Amsterdamské školy. Během dvacátých let však své stavby racionalizoval a vytvořil si jedinečný rukopis cihlových konstrukcí a výrazných kubických objektů. V tomto smyslu na něj silně zapůsobila tvorba amerického architekta Franka Lloyda Wrighta a jeho tzv. prérijních domů, které projektoval v první dekádě minulého století v Chicagu.
Hilversumská radnice představuje Dudokovo vrcholné dílo. Její realizace byla dokončena v roce 1931. Monumentální horizontální a vertikální kubické objemy vytváří důstojnou veřejnou architekturu, která reprezentuje a zároveň skýtá perfektně fungující administrativní centrum. Monumentální objekt, stojící před rozměrnou vodní plochou, je geometricky rozehranou stavbou, ve které se navzájem protínají hranaté objemy. Světlé cihlové zdivo se střídá s jemnými koloristickými akcenty, v podobě zelených cihel nebo dekorativního keramického obložení.
V interiéru pak Dudok vytvořil působivé na míru navržené prvky, včetně osvětlení, nábytku či tapet. Pozoruhodné detaily se nachází například přímo ve starostově kanceláři. Vestavěné hodiny jsou integrovány do nábytku a lustr, v podobě geometrické kompozice ze skleněných desek, visí od stropu. Radnice byla citlivě zrekonstruována a je otevřena veřejnosti během pravidelných víkendových prohlídek.
Související
-
Jeden z nejoblíbenějších architektů své generace. Sir Richard Rogers zemřel v úctyhodném věku 88 let
V polovině šedesátých let minulého století stál u zrodu nového typu architektury. Sir Richard Rogers byl jedním z nejvlivnějších architektů své generace.
-
Modernistická vila Badin je společným dílem architekta Paula Nelsona a malíře Fernanda Légera
Pestrobarevná skla přední fasády domu Badin nedaleko Paříže kontrastují s hrubým kamenným zdivem bočních stěn.
-
Vila Sonneveld. Nejlépe rekonstruované dílo moderní holandské architektury
Za všechny známé vily stačí uvést vilu Tugendhat nebo pražskou Müllerovu vilu. Žádná z nich však nenabízí tak intenzivní a hlavně intimní zážitek, jako rotterdamská vila.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.
moderátor Jan Pokorný


Tata a jeho syn
Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.