Eva Salina sings Šaban Bajramović: Lema Lema

19. září 2016
03706961.jpeg

Balkánská hudba je populární i v místech od Evropy podstatně vzdálených, včetně New Yorku, kde žije zpěvačka Eva Salina. Její poslední album je věnované odkazu legendárního romského zpěváka Šabana Bajramoviče ze Srbska.

Americká zpěvačka Eva Salina vyrůstala v Kalifornii a už v mládí si nade vše oblíbila romskou hudbu z Balkánu. Na univerzitě v Los Angeles studovala etnomuzikologii a pronikla i do tajemství bulharských ženských vícehlasů - k jejím učitelům tehdy patřila i Cvetanka Varimezova, renomovaná zpěvačka z Bulharska. V současné době žije v New Yorku, kde natočila své první album, věnované odkazu legendárního romského zpěváka Šabana Bajramoviče ze Srbska. To byla velmi náročná volba: Bajramovič byl pověstný svým ležérním, hořkosladkým projevem, a konkurovat slavnému umělci v jeho vlastním repertoáru není snadný úkol. Kouzelné melodie, která Bajramovič zpopularizoval, ale dostávají v ženském provedení novou identitu, a úrovni alba vydatně pomáhá i doprovod špičkových hudebníků. Na albu hraje například Frank London, trumpetista dobře známé skupiny Klezmatics, či původem rumunský akordeonista Peter Stan.

03706962.jpeg

Šaban Bajramović - nejpopulárnější romský zpěvák bývalé Jugoslávie - začal svoji hudební kariéru v tom nejpřísnějším vězení tehdejší doby, na ostrově Goli Otok, kde si odpykával trest za to, že utekl z povinné vojenské služby za svojí dívkou. Až ve vězení se naučil číst a psát. Zpíval v jazzbandu, později natočil zhruba 20 vinylových LP desek a napsal 650 skladeb - a zemřel před 8 lety.

Newyorská zpěvačka Eva Salina předává znalosti balkánské hudby, které během své dráhy získala, další generaci umělců, dává soukromé lekce zpěvu a prosazuje se i v regionu, odkud své inspirace čerpala. O jejím albu se píše v srbských i chorvatských časopisech, v červnu vystupovala v Bělehradě na koncertu věnovaném památce Šabana Bajramoviče, jehož repertoár zpívá.

V dnešní Mozaice uslyšíte například skladby: Djelo Djelo, Pijanica, Boza Limunada, Akaja Rat.