Étos sametové revoluce se vytratil. Nebyla dotažená do konce, říká fotograf Jan Šibík

5. září 2019

Jan Šibík 1989 je název nové fotografické publikace a také výstavy v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze. Výstava připravená ke 30. výročí sametové revoluce obsahuje nejen fotografie z policejní brutalitou napadeného pochodu studentů Prahou 17. listopadu 1989, ale i z událostí, které mu předcházely či po něm následovaly.

A jaký byl pro Jana Šibíka závěr osmdesátých let s řadou násilím potlačovaných demonstrací? „Byl jsem s fotografováním na začátku, fotil jsem teprve čtyři roky a trochu jsem tápal. Na druhou stranu jsem byl mladý a měl jsem elán. Fotil jsem hned první demonstraci k 21. srpnu 1968. Uvědomil jsem si, že fotky sice nebudu moct ukázat, ale doufal jsem, že jednou přijde doba, kdy je ze šuplíku vyndám.“

Jan Šibík (1963) je český fotoreportér. Pracoval pro časopis Reflex, známý je hlavně svými fotografiemi z válečných konfliktů. Je držitelem třetího místa v kategorii Sportovní příběhy v soutěži World Press Photo, dvakrát byl hodnocen hlavní cenou v soutěži Czech Press Photo, je laureátem hlavní ceny Golden Prisma Award a také obdržel od města Plzeň Cenu 1. června, která bývá udělována za šíření myšlenek demokracie a obhajobu lidských práv.

Snažil jsem se být u všech demonstrací až do pádu režimu. Chodil jsem tam, i když jsem měl strach.
Jan Šibík

Výstavu tvoří čtyři soubory s 81 velkoformátovými fotografiemi: Demonstrace v Československu 1988-1989, Pád Berlínské zdi, Revoluce v Československu, Revoluce v Rumunsku. „Výstavu začínám fotografiemi demonstrací v letech 1988-1989 a končím fotografií ze sjezdu Československého svazu žen. Jsou na ní zachycené nadšené soudružky, které se dívají na přicházejícího Jakeše. Uvědomil jsem si, že je to jen pár měsíců před revolucí.“

Čtěte také

Jan Šibík zároveň popisuje, na co se při fotografování zaměřoval nejvíc. „Hlavně jsem se snažil zaznamenat emoce. Dostat do toho i nějakou symboliku je nesmírně těžké. Pak se to na vás z té fotky přenáší, aniž byste tam byli.“

Výstavu si můžete prohlédnout až do 14. listopadu, a to denně od 11 do 19 hodin.

 

Spustit audio