Ester Krumbachová provokovala. Její kostýmy herce krotily, ale nikdo se nevzpíral, zní v Akcentu

29. prosinec 2023

Saša Michailidis se ptá filmové historičky Šárky Jelínek Gmiterkové a kurátorky NFA Sylvy Polákové. V listopadu jsme si připomněli 100. výročí narození kostýmní výtvarnice, scenáristky, režisérky, dramatičky, spisovatelky a scénografky Ester Krumbachové. Čím ještě dnes tato klíčová postava čs. nové vlny inspiruje? Jak svými návrhy kostýmů ovlivnila kinematografii v 60. letech minulého století? O čem vypovídají její hudební filmy? Repríza z 8. listopadu 2023.

Moderuje: Saša Michailidis
Editorka: Lenka Buriánková

Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.

Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.

autoři: Saša Michailidis , Lenka Buriánková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.