Erika Oláhová: Ukradený pláštík. Černý hřebec

herečka Valérie Zawadská
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy herečka Valérie Zawadská

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Dvě povídky romské autorky z knihy Matné zrcadlo poslouchejte on-line do 15. dubna 2018.

A nad hlavou nebe...

Elena Lacková, slovenská spisovatelka romského původu, absolventka Univerzity Karlovy – Katedry sociálních věd a žurnalistiky

U příležitosti mezinárodního dne Romů (8.4.) zařazujeme starší literární pořad (1982) připravený zakladatelkou pražské Romistiky na FFUK Milenou Hübschmannovou. Literární montáž z próz, veršů a vyprávění romské spisovatelky a kulturní pracovnice Eleny Lackové poslouchejte on-line do 15. dubna 2018.

V dubnu (8. 4.) se každoročně slaví Mezinárodní den Romů. Bohatá romská kultura nabízí také řadu literárních osobností. Jednou z nich je prozaička Erika Oláhová, narozená roku 1957 ve Zvolenu. Od patnácti let pracovala v továrně nebo jako kuchařka a servírka. Pak jí ale zdravotní důvody nedovolily v této práci pokračovat, a proto začala psát. Nejprve jen sama pro sebe, později její texty objevil romista Jan Červenka a rozhodl se zeditovat její první knihu.

I dál se pak věnovala psaní povídek, které vycházely také časopisecky. Píše česky, ale vlivy a tradice romské kultury nedokáže a nechce zapírat, takže z jejích textů jasně vysvítají. Dokazují to i dvě krátké povídky Ukradený pláštík a Černý hřebec.

Účinkuje: Valérie Zawadská

Připravila: Alena Zemančíková
Režie: Vladimír Gromov

Natočeno v roce 2008.