Eric Pessan: Totální výprodej

Megamarket Kouzelné údolí láká na obří slevy. Pro luxusní zboží ve výprodeji si naráz přijedou tisíce zákazníků, kteří se během okamžiku promění v nekontrolovatelný dav. Francouzská divadelní hra, jako rekonstrukce událostí, na jejichž konci je devět mrtvých a stovky zraněných. On-line k poslechu do pondělí 28. listopadu 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Hra francouzského dramatika a spisovatele Erica Pessana se k celé katastrofě jakoby vrací po několika měsících. Za využití prvků rozhlasového dokumentu autor nejen rekonstruuje průběh události, ale snaží se odhalit i důvody, kvůli kterým k nepokojům došlo.

Vedle několikahlasého chóru zaměstnanců a zákazníků, kteří popisují události každý ze svého úhlu pohledu, sledujeme rozhovor s asi třicetiletým mladým mužem jménem Andreas. Souvislost jeho vyprávění s rekonstruovanými událostmi není zpočátku zřejmá - zatímco svědci popisují rabování, davovou paniku, výbuchy násilí, Andreas vzpomíná na idylické chvíle s rodiči v nákupním centru při pravidelných týdenních nákupech. V poslední třetině hry se obě linie se protnou, když Andreas přizná, že si rodiče vytvořili na nakupování závislost, která je přivedla k osobnímu bankrotu. Kdo má převzít zodpovědnost za lidi, kteří tváří v tvář přeplněným regálům ztratili pud sebezáchovy?

První verzi hry napsal Eric Pessan už v roce 2003 pro francouzský rozhlas. Inspirovaly ho zprávy o zdevastování luxusního obchodu na Picadilly Circus a tragédie v polském supermarketu v den výprodejů (jeden mrtvý a několik zraněných, ke kterým v té době došlo.

V roce 2011 původní text rozšířil a přepracoval pro divadlo, formu rozhlasového dokumentu ale zachoval, zdálo se mu, že je funkční i na jevišti. Po francouzské premiéře, která proběhla na festivalu v Avignonu, uvedli Totální výprodej v Německu, Španělsku nebo v Číně. Do češtiny byla přeložena v roce 2013, divákům se představila formou scénického čtení.


Rozhlasovou inscenaci připravila režisérka Martina Schlegelová ve spolupráci se zvukovým designérem Ondřejem Gáškem a mistrem zvuku Dominikem Budilem.

Osoby a obsazení: Andreas (Tomáš Kobr), Christophe, vedoucí ostrahy v Megamarketu (Jaromír Dulava), Jérome, dospívající chlapec (Tomáš Havlínek), Jeanne, matka od rodiny (Natálie Drabiščáková), Catherine, pokladní (Pavla Beretová), Novinářka (Tereza Hofová), moderátor (Vladimír Kroc), policista (Ondřej Bauer), hlasy (František Hnilička, Michal Lurie, Viktor Javořík a Kateřina Císařová)

Autor: Eric Pessan Překlad: Lenka JelenováDramaturgie: Renata Venclová

Natočeno v roce 2016.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba