Erató & Caritas aneb Podoby lásky v italské raně barokní hudbě

24. červenec 2023

Letošní 24. ročník festivalu Letní slavnosti staré hudby je věnován múzám a v pořadí druhý koncert, který se konal 24. července v pražském Zámku Troja, patřil těm z nejkrásnějším a nejušlechtilejším: Múze Erató, pečovatelce o milostné básně a písně, a múze Caritas – personifikované lásce křesťanské. Přímý přenos koncertu jsme vysílali 24. července od 20:00.

Svým sopránem se v překrásných kulisách pražského Trojského zámku zaskvěla vynikající bachovská interpretka Hannah Morrison. Vltavské posluchače slovem provázela Lucie Hradilová, v přestávce pak s ředitelkou festivalu LSSH Josefinou Knoblochovou pohovořil Daniel Jäger.

V dílech pozdně renesančních a raně barokních skladatelů a skladatelek se představil vyhlášený vlámský ansámbl Hathor Consort, který roku 2012 založila rakouská gambistka a umělecká vedoucí Romina Lischka a pojmenovala jej po egyptské bohyni matce.

Zpívá Hannah Morrison (soprán), hrají Margit Übellacker (salterio), Giovanna Pessi (trojřadá harfa), Francis Jacob (cembalo, varhanní pozitiv), Hathor Consort a Romina Lischka (viola da gamba, umělecká vedoucí).

Zazní hudba těchto a dalších skladatelů a skladatelek: Claudio Monteverdi, Barbara Strozzi, Giulio Caccini, Giovanni Felice Sances, Claudia Sessa, Diego Ortiz, Alessandro Grandi, Johann Kapsberger, Riccardo Rognoni.

Romina Lischka

Spustit audio

Související