SERIÁL

Enrique Stanko Vráz: Napříč rovníkovou Amerikou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Manuel María Paz (1820–1902): Indiáni kmene Guahibo

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ze zápisků českého cestovatele, spisovatele, fotografa, sběratele a dobrodruha záhadného původu čte Otakar Brousek. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Otakar Brousek
Připravil: Vladimír Zajíc
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: v roce 2006

Přesné datum, místo narození ani rodiče nejsou dostatečně prokázané, respektive český cestovatel Enrique Stanko Vráz (asi 1860–1932) svůj skutečný původ obestřel tajemstvím a vytvořil si fiktivní životopis, který příležitostně pozměňoval. Každopádně ale s jistotou jako dvacetiletý směřoval do legendárního muslimského města Timbuktu uprostřed Sahary, pak na neprobádané toky rovníkové Ameriky nebo za lovci lebek na Borneu. Jako jeden z prvních bělochů se dostal do oblastí, které byly do té doby zcela neznámé. Byl na Nové Guineji, v Thajsku, na Srí Lance, v Japonsku, Číně, Koreji atd. Vrázovo putování je zkrátka možné označit jako cestu kolem světa.

V rozmezí let 1905–1910 žil střídavě v Chicagu a v Praze, kde se mu nepodařilo získat odpovídající zaměstnání. 1910 bez vidiny existenčního zajištění odcestoval s rodinou zpět do Chicaga, ale po válce se s rodinou vrátil do Čech natrvalo.

Během cest shromáždil obrovské sbírky přírodnin, etnografického materiálu i unikátních fotografií, které pak věnoval Národnímu a Náprstkovu muzeu v Praze. Je autorem řady cestopisů. V rozhlasové četbě vybíráme z knihy Napříč rovníkovou Amerikou.

Spustit audio
autoři: Vladimír Zajíc , Tvůrčí skupina Drama a literatura