Emil Hakl: Trainspoking

16. září 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Emil Hakl
0:00
/
0:00

Od 16. do 19. září probíhal další ročník festivalu Čtení ve vlaku. S ním má bohaté zkušenosti i spisovatel Emil Hakl, a protože má ve zvyku čerpat ze svých zážitků při tvorbě literárních textů, přetavil do povídky i tento. Text, který napsal přímo pro Vltavu, nazval provokativně Trainspoking, čímž nenápadně bere do hry i slavnou knihu Irvina Welshe, předlohu ještě slavnějšího filmu. V podání Filipa Kaňkovského poslouchejte on-line.

Čtěte také

V Haklově Trainspokingu se neberou drogy ani nevede nezřízený život. Tedy alespoň ne tak moc. Autor nás bere na výlet a s cynismem sobě vlastním ukazuje, jak takové čtení ve vlaku vypadá z druhé strany.

Jisté frackovství a lehkou dětinskost, které můžeme v Haklových prózách někdy cítit, se režisér Vít Vencl rozhodl umocnit. Jako interpreta si zvolil mladého herce Filipa Kaňkovského a autorově alter egu tak kontrastně přisoudil hlas o generaci mladší.

Účinkuje: Filip Kaňkovský

Z autorova rukopisu připravila: Klára Fleyberková
Režie: Vít Vencl
Natočeno v roce 2019.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.