Eliška Gattringerová, Luboš Skala a Alžběta Vomáčková, pěvci z ostravské showcase

13. srpen 2015

V rámci každoročního mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj, který oslavil v tomto roce 40 let své existence, se při příležitosti zasedání Evropské festivalové asociace uskutečnila počátkem června první česká Showcase mladých interpretů a pěvců v oboru klasické hudby.

Vysíláme 13. srpna v 10:00.Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

V oboru zpěvu se představily nejvýraznější talenty mladé generace. Tři z nich si moderátor Ivan Ruml pozval do čtvrteční Telefonotéky 13. srpna, aby prostřednictvím nahrávek, převážně z mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech, vás seznámili se svým uměním a podělili se o své názory na interpretaci a budování své pěvecké kariéry.

Barytonista Luboš Skala, vítěz pěvecké soutěže Bohuslava Martinů, je velký příznivec písňových recitálů, neodříká se ani soudobé hudby. V Divadle F. X. Šaldy v Liberci ztvárnil postavu Albrechta z Valdštejna v operní světové premiéře Sylvie Bodorové Legenda o Kateřině z Redernu.

Eliška Gattringerová studuje u prof. Ivan Kusnjera na pražské Akademii múzických umění a je vynikající představitelkou českých rolí v oboru mladodramatického sopránu. Můžete se těšit v jejím podání na árii Mařenky „Ten lásky sen“ ze Smetanovy opery Prodaná nevěsta, přednese však i písně Antonína Dvořáka.

Alžběta Vomáčková se profiluje v typ vysokodramatického mezzosopránu, připomínající svou nosností a rozsahem umění legendární Marty Krásové. Představí se jako Santuzza v Mascagniho opeře Sedlák kavalír a zazpívá pomstychtivou árii Dalily, která se chystá ošálit siláka Samsona ve stejnojmenné biblické opeře Camilla Saint-Saënse.

Pro živé vysílání Telefonotéky si na nás udělala čas a odskočila si z Českého Krumlova, kde účinkuje v plenérové inscenaci Dvořákovy Rusalky režiséra Jiřího Heřmana na otáčivém hledišti v zámeckém parku.

Hovořit se bude o zpívání v originálních jazycích, o moudrém hesle „pospíchej pomalu“, které je v pěveckém umění obzvlášť významné, ale i o tom, jak se dá cvičit paměť a jak se rychle můžete naučit pěvecký part.

Telefonické spojení do studia je 221 553 223.Dotazy můžete psát na e-mail: reflektor@rozhlas.cz.

Archiv odvysílaných pořadů.

 

Pošlete moderátorovi svůj dotaz na hosta

autor: Ivan Ruml
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?