Eli Beneš: Nepatrná ztráta osamělosti. Oceňovaný debut současného českého spisovatele
Nelehké osudy mladíka židovského původu, který se po útěku z pochodu smrti vrátil v květnu 1945 do rodné Prahy. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Osmnáctiletý Petr Stein se v květnu 1945 po útěku z pochodu smrti vrací do Prahy, odkud byl jako mnoho dalších židů deportován. Do osvobozené Prahy se vrací sám. Čeká na návrat matky, těší se, že se vrátí i otec s bratrem Míšou, které na vlastní oči viděl z pochodu z lágru utíkat. Petr se při čekání na návrat své rodiny musí potýkat s traumaty, které mu pobyt v Terezíně a Osvětimi způsobil. Naráží také na nepochopitelnou úřední byrokracii. Postupem času si hrdina uvědomuje, že nic nebude jako dřív, a jak si to v lágru vysnil. Setkává se i s tím, že jemu i mnoha dalším navrátilcům je mnohdy dáváno jasně najevo, že nejsou příliš vítaní.
Nad stránkami vyzrálého debutu českého autora čtenář snáze pochopí, proč tolik Židů po skončení druhé světové války lákala představa zpřetrhat svazky se starým kontinentem a odjet do Izraele budovat novou domovinu.
z recenze M. Lišky na iliteratura.cz
Kniha Nepatrná ztráta osamělosti není jen dalším příběhem o holocaustu. Autor v ní systematicky zpracovává dobu a události, které po něm následovaly, přičemž se opírá o historické reálie. Realistický popis poválečné Prahy střídající se s retrospektivami a introspektivními pasážemi natolik zaujal odbornou porotu, že knize udělila ocenění Debut roku 2024 v cenách Magnesia Litera.
Na začátku knihy stojí osamoceně v bezejmenném příhraničním městečku, bez peněz, zdraví a rodiny, osamělý a dezorientovaný, ovšem s jedním cílem – dostat se domů a najít své blízké. Jako kdyby na svět přišlo dospělé dítě se všemi možnými handicapy. Nepsal jsem v zásadě příběh o holocaustu, zajímala mě tahle situace, těsně poválečná. Vlastně se jedná o typ bildungsrománu: román ztracených iluzí.
Eli Beneš
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Richard Brautigan: V melounovém cukru. Psychedelický román, který uchvátil generaci hippies
-
Mario Vargas Llosa: Krásné oči, ohyzdné obrazy. Zničující kritika navždy změní námořníkův život
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.