Ekumenismus (Ondřej Vaculík)

30. březen 2005
Radiodokument

Autor Ondřej Vaculík si v další části cyklu "Ismy po česku" klade otázku, zda má ekumenismus význam i pro jiné lidi, než pouze pro některé křesťany hledající svou ztracenou jednotu, kterou církev kdysi pozbyla a která v dokumentu zazní jako citace starých písní z křesťanských kancionálů.

Jak se ekumenismus v našem prostředí projevuje a jaký má smysl, naznačuje příběh evangelického vikáře Jana Adalberta Tydlitáta z přelomu osmdesátých a devadesátých let 20. století. Nesnadná cesta za jednotou křesťanů, kterou svým příkladem razil tento duchovní a biblista, začíná na sklonku 70. let minulého století ve vyhnanství zapadlých venkovských far. Po převratu se společnost sice všeobecně otevírá, ale církev Jana Tydlitáta se před ním sama svobodně uzavírá...

Lepší zkušenosti s praktickým ekumenismem na venkově mají katolický farář Peter Fořt a kazatel Československé husitské církve Ervín Kukuczka: Otevřete lidem dveře a srdce, a oni vejdou.

Pořad připravil Ondřej Vaculík, režie Alena Zemančíková, mistr zvuku Tomáš Gsellhofer, dramaturgie Jitka Škápíková.

Ekumenismus autora Ondřeje Vaculíka jste hodnotili takto: Došlo nám celkem 61 ohlasů, z toho platných 33, průměrná známka byla 1,8.

Slíbené ceny - knihy z nakladatelství Mladá fronta a kompaktní disky i tentokrát obdrží autoři každého desátého došlého ohlasu.

Jsou to: Ing. Václav Anděl z Komárova, Stanislav Hakl z Litoměřic a Marta Laudátová z Brna.