EKG O Lásce a Páternosteru. Jízda vzhůru historií literárně-hudebního kabaretu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Spisovatel Jaroslav Rudiš.

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

V letech 2007–2017 zvali Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský do svého pořadu přední osobnosti české literární scény i mladé talenty, aby četli ze svých děl. Večer na téma připomíná každý rok pořadu jedním výjimečným hostem – ze své tvorby v unikátních záznamech čtou Ludvík Vaculík, Ivan Martin Jirous, Filip Topol a další. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Připravili: Igor Malijevský, Jaroslav Rudiš a Klára Novotná
Zvuk: Tomáš Pernický
Zvuková spolupráce: Roman Špála, Petr Macháně
S použitím archivních záznamů natočeno v Českém rozhlase v roce 2018.

Když se kdysi v prvních letech nového tisíciletí potkali v Berlíně autoři Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský, zrodil se, po vzoru tamějších literárních kabaretů, nápad živých večerů, které by spojovaly literaturu, hudbu a příležitostně i další umělecké žánry. Své první hosty společně pozvali do pořadu s názvem Monoskop v pražském paláci Akropolis v roce 2005. Od roku 2007 pak začali ve spolupráci s Divadlem Archa pořádat literárně-hudební kabaret s názvem EKG, pravidelným podtitulem O Lásce… a proměnlivým tematickým zaměřením, zahrnujícím nejrozmanitější aspekty uměleckého i běžného života.

Igor Malijevský

V průběhu deseti let vyrostlo EKG v divácky populární a umělecky významný prostor pro setkávání tvůrců různého věku, uměleckého zaměření, názorů a životních cest. Literaturu, hudbu a prezentaci výtvarného umění spojovali Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš svou jevištní improvizací či zkrátka spontánní existencí na pódiu a také přispívali vlastní literární tvorbou. V téměř 170 odehraných představeních, z nichž bylo 90 premiér, tak vystoupily více než tři stovky autorů, spisovatelů, básníků, muzikantů, výtvarníků a vědců, dalších několik desítek připomenuli autoři pořadu jejich dílem. Kromě pravidelných večerů v Divadle Archa bylo EKG také hostem různých kulturních institucí v České republice i v zahraničí. Český rozhlas Vltava v roce 2017 vysílal jedno z posledních představení kabaretu EKG O Lásce a Noci.

0:00
/
0:00

Svá vystoupení tvůrci po celých deset let zvukově zaznamenávali a – ač původně nepočítali s další možnou prezentací – z archivních materiálů vznikl exkluzivně pro Český rozhlas pořad EGK O Lásce a Páternosteru, pojatý autory jako svérázná jízda vzhůru historií literárně-hudebního kabaretu. Z onoho obrovského množství prezentovaných uměleckých počinů přináší jedenáct literárních zastavení jako vyslance otevřených možností, tvůrčí energie i uvolněné atmosféry, které EKG provázely po celou dobu trvání.

Ze své tvorby čtou Ludvík Vaculík, Jiří Hájíček, Ivan Martin Jirous, Filip Topol, Markéta Pilátová, Igor Malijevský, Michal Viewegh, Ondřej Buddeus, Jaroslav Rudiš, Sára Vybíralová a Vít Janota. Autorská čtení doplňují hudební vystoupení rovněž zaznamenaná přímo v rámci kabaretních večerů EKG – hrají a zpívají Filip Topol, Jana Vébrová, Tomáš Pastrňák, Jaromír 99 and The Bombers, Vobezdud a Krch-off band.