Egon Hostovský: Elisa a Záhadný posel. Dva neobyčejné příběhy z vyhnanství
Nucené vyhnanství, ztráta domova, rodiny, přátel i vlastní identity, osamělost, strádání duševní i fyzické. V částečně autobiografických prózách Egona Hostovského z knihy Listy z vyhnanství se odráží jak vlastní zkušenosti autora, tak celé řady jeho krajanů, kteří museli z domova uprchnout před hrozbou nacismu.
Zpráva o okupaci Československa v roce 1939 zastihla spisovatele a novináře Egona Hostovského na jeho přednáškovém turné po Beneluxu. Rozhodl se pro emigraci a před Paříž a Lisabon odešel do USA. Domů se vrátil až v roce 1946. Nedlouho poté, po nástupu komunistů k moci, ale musel nedobrovolně zvolit odchod do exilu podruhé, tentokrát už na trvalo.
Čtěte také
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.