Egon Ervin Kisch: Americký ráj (2/5)

03577694.jpeg

Šesttisíckrát neslyšel nic jiného než „nic“!

Poslouchejte na Vltavě 1. března 2016 v 9:30. Po odvysílání se objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pondělí 7. března 2016.


Kniha Americký ráj, z níž uvedeme ukázky, obsahuje čtyřicet reportáží, které vznikly v období 1928-1929, kdy známý světoběžník Egon Ervin Kisch pobýval ve Spojených státech amerických a snažil se svým bystrým perem barvitě zachytit pestrost země „neomezených možností“. Jeho pohled na tehdejší život v Americe je sice neobyčejně široký a nabízí řadu kontrastních zážitků, ale nelze si nepovšimnout, že Kischovo vidění je snad poprvé v jeho tvorbě ovlivněno ideologií komunismu.

Levicově smýšlející autor se tentokrát více soustředí na rozdíly mezi světem boháčů a světem chudiny, jehož temné tóny poněkud přibarvuje, ale na straně druhé se nevyhýbá obdivnému vylíčení kvapem se rozvíjejícího technického pokroku.

Egon Erwin Kisch

Ukázky z Amerického ráje jsme se snažili vybrat tak, aby z nich byla patrná nejen zmíněná šíře autorova záběru, ale i vysoká stylistická úroveň zpracování, kvůli níž je novinář, spisovatel a dramatik E. E. Kisch právem považován za zakladatele nového novinářského žánru reportáže.


Čte: Michal Bumbálek

Autor: Egon Ervin Kisch Připravil: Ivan NěmecDramaturgie: Olga JeřábkováRežie: Lukáš Kopecký

Natočeno v Brně.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby