Edvard Radzinskij: Lunin aneb Smrt Žaka v přítomnosti Pána

Poslední tři hodiny děkabristy Michaila Lunina v předvečer popravy. V hlavní roli Eduard Cupák.

Hlavním hrdinou hry je autentická postava Michaila Sergejeviče Lunina (29. 12. 1787–15.12. 1845), ruského důstojníka, účastníka napoleonských válek po bitvě u Borodina vyznamenaného zlatou šavlí s nápisem Za odvahu a posléze revolucionáře, děkabristy, nakonec vyhnance a vězně.

Radzinského hra ho zachycuje ve vězení v předvečer popravy, kdy rekapituluje svůj život.

Autor uváděné hry, Edvard Stanislavovič Radzinskij (*1936) je vystudovaný historik a pro náměty svých divadelních her, próz a biografií také často sahal do minulosti.

Hru Lunin aneb smrt Žaka v přítomnosti Pána napsal v roce 1985 a uzavřel jí svou volnou trilogii věnovanou problematice střetu jedince a moci, do které patří tituly Hovory se Sokratem a Divadlo za časů Nerona a Seneky.


Osoby a obsazení: Michail Sergejevič Lunin (Eduard Cupák), Ona (Jana Hlaváčová), Grigorjev (Svatopluk Skopal), důstojník (Vladimír Brabec), důstojník (Miroslav Moravec), Car (Luděk Munzar), Baranov (Jaroslav Moučka), Rodionov (Oldřich Vlach), písař (Jan Faltýnek), hlasy (Oldřich Janovský, Roman Hemala a Vladimír Pospíšil)

Autor: Edvard RadzinskijPřeklad: Jana KlusákováRozhlasová úprava: Jan KolářRežie: Jiří Horčička

Natočeno v roce 1987.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová