Eduardo de Filippo: Vánoce u Cupiellů

02735533.jpeg
02735533.jpeg
Výborné komedie italského dramatika Eduarda De Filippa proslavily jejich filmové verze. Takové Manželství po italsku je dneska filmovou klasikou. Jeho neméně proslulou komedií jsou Vánoce u Cupiellů. Děj hry vás zavede do domácnosti neapolského tiskaře Lucy Cupiella, kde očekávanou vánoční pohodu nečekaně rozvrátí rodinná krize jeho dcery.

Hru si můžete poslechnout ještě do 1. ledna na stránce Hry a literatura.


Děj této u nás dosud neuvedené hry se odehrává ve vánočním čase v Neapoli v rodině tiskaře Lucy, který nadevše miluje svoji rodinu a každý rok staví na vánoční svátky betlém. Jak se však ukáže, o jeho dílo nikdo z rodiny moc nestojí. Lucu to přirozeně rmoutí, a to ještě netuší, že právě o Vánocích bude řešit manželskou krizi své dcery a oblíbeného zetě.

Jako ve všech De Filippových hrách i v této komedii se smích pojí se slzami, ostatně De Filippo sám kdysi poznamenal, že jeho komedie jsou vždy tragické, i když vyvolávají smích.

Pro režisérku Lídu Engelovou to není první setkání s autorem, který – ač se v českém divadle v poslední době opomíjí – patří ve světě k nejslavnějším a nejhranějším italským dramatikům. „V Olomouci jsem režírovala hru Filomena Marturano a v jedné z úloh jeho hry Maria, Josef a zlodějíček jsem hrála v absolventském představení DAMU. Setkání s tvorbou tohoto autora je krásným zážitkem. Vždycky přináší silný příběh, velké herecké příležitosti, humor a režisérovi pak možnost sklenout to všechno do jemného metaforického oblouku,“ říká, když sedíme po natáčení v šeru studia a posloucháme italské vánoční písně, z nichž se bude vybírat hudba do rozhlasové inscenace. Přestože se Vánoce u Cupiellů na českém jevišti ještě dosud nehrály, patří v Itálii snad k nejslavnějším dílům dramatika a herce, jemuž Italové říkají familiárně Eduardo. Natolik je jim blízká jeho poetika, v níž se mísí temperament tradiční neapolské frašky s pirandellovským znejišťováním reality.

De Filippo ji napsal velmi záhy, v roce 1931, kdy byl ještě členem divadelní společnosti Molinari. Už tehdy jako teprve jednatřicetiletý si v ní zahrál úlohu podstatně staršího Lucy Cupiella, a hrával ji až do konce své herecké kariéry. Jeho herecký výkon v této roli je tak populární, že De Filippovi příznivci zavěsili části z televizního záznamu představení na známý internetový portál YouTube.

Lída Engelová obsadila do role Lucy Cupiella Jana Hartla. Svého Lucu hraje s typickou křehkostí a niterným prožitkem malého člověka, jemuž se v životě nevyvedlo všechno, jak by si přál, který však o to více přijímá každý den jako vzácný dar.


Osoby a obsazení: Luca Cupiello (Jan Hartl), Concetta (Daniela Kolářová), Nennillo (David Novotný), Pasqualino (Jaromír Meduna), Ninuccia (Vendula Křížová), Nicola (Lukáš Jurek), Vittorio (Tomáš Pavelka), domovník Raffaelle (Jiří Čapka), doktor (Dalimil Klapka), Carmela (Vlasta Žehrová), Luigi (Jan Szymik) a Olga (Daniela Bakerová) Autor: Eduardo de FilippoPřeklad: Zdeněk DigrinHudba: Petr MandelRozhlasová úprava a dramaturgie: Hynek PekárekRežie: Lída Engelová

Natočeno v roce 2008.