Eduard Bass: Perské koberce. Šest příběhů ze starých časů
Povídky spisovatele, kabaretiéra a žurnalisty z okruhu prvorepublikových Lidových novin. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Objev profesora Kanděry
Světlo v tmách
Jsem veden v patrnosti
Případ Karolíny Testové
Perské koberce
Interpretují: Petr Pelzer, Igor Bareš, Jitka Smutná, Klára Sedláčková-Oltová a Pavel Batěk
Režie: Aleš Vrzák
Připravil a hudbu vybral: Jiří Vondráček
Natočeno: v roce 2009
Novinář, prozaik, autor písňových textů a kabaretiér Eduard Bass (vlastním jménem Eduard Schmidt) se narodil 1. 1. 1888 v Praze v počeštěné rodině německého majitele kartáčnického závodu, ve kterém se mezi lety 1905 až 1906 vyučil. Během pobytu v Mnichově, kde obchodně zastupoval otcovu firmu, se seznámil s podobou moderního předválečného kabaretu. Po návratu do Prahy se účastnil literárního a bohémského života tehdejší Prahy (okruh kavárny Union). V roce 1910 vystupoval jako zpěvák a recitátor v kabaretu Bílá labuť na Poříčí (zde z obavy před otcem přijal pseudonym, motivovaný hlubokým hlasem). Od podzimu 1913 spolupracoval s literárním kabaretem Červená sedma, především jako autor řady satirických kupletů.
Za války sloužil u sanitní služby v hradčanské vojenské nemocnici, byl ale uvolňován k vystoupením. V roce 1920 nastoupil do redakce Lidových novin, kde prošel takřka všemi rubrikami. V letech 1933 až 1942 byl dokonce jejich šéfredaktorem.
Po válce pak pracoval jako redaktor Svobodných novin. Všestranný zájem o formy městského lidového života, jako jsou cirkusy, varieté, velkoměstský folklor a slang, rozvíjel i ve své novinářské činnosti, především jako fejetonista, soudničkář, reportér, kulturní zpravodaj a tvůrce týdenních veršovaných causerií, takzvaných rozhlásků. Zemřel 2. 10. 1946 v Praze.
Související
-
České léto na Vltavě
Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.