Edgar Allan Poe: Von Kempelen a jeho objev

Povídka klasika americké prózy. On-line k poslechu do středy 21. prosince 2016.

Edgar Allan Poe byl mistr vyprávění, se čtenářem hraje komplikovanou hru, kterou sám nazývá arabeskami. Literatura je mu hrou rozumu i imaginace, přesně komponovanou skladbou, jak dosvědčuje jeho esej Princip poezie, s nímž slavil úspěchy na přednáškových výjezdech. Povídky, které v rámci Amerického roku uslyšíte v řadě Kabinet, jsou navíc i poněkud potměšilé a humorné.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Narodil se 19. ledna 1809 v Bostonu jako jedno ze tří dětí páru kočovných herců Elizabeth a Davida Poeových. Jako tříletý sirotek byl Edgar svěřen do útulku v Richmondu, kde se jej po relativně krátké době ujala rodina Allanů, velkoobchodníků s tabákem; odtud Poeovo prostřední jméno Allan.

Edgar studoval literaturu na univerzitě ve Virginii, kde však začal mít potíže s alkoholem a s hráčskými dluhy. V roce 1834 získal hlavní cenu na soutěží organizované baltimorským týdeníkem Saturday Visitor se svým příběhem Rukopis nalezený v láhvi, který je prvním ze dvou Kabinetů v tomto týdnu.

Druhá povídka, Von Kempelen a jeho objev je literární mystifikace z roku 1849. Příběh pojednává o splnění dávného snu všech alchymistů, Von Kempelenovi se podaří uskutečnit transmutaci a z olova vyrobí ryzí zlato. Zajímavé je, že Von Kempelen je v povídce představován jako bratislavský rodák, což vypravěč v rafinované vyprávěcí struktuře důrazně popírá, ale připouští, že rodiče pocházeli patrně z Bratislavy. Von Kempelenův objev má za důsledek drastický pokles ceny tohoto prvku a naopak velký nárůst ceny olova a stříbra.

V roce 1836 se Edgar Alan Poe oženil se svou třináctiletou sestřenicí Virginií Clemm (zesnulou o jedenáct let později v roce 1847). Alkohol a drogy způsobovali Poeovi intenzivní stavy deprese a bludných vidin. Roku 1845 uveřejnil Havrana, báseň, která doslova ohromila tehdejší veřejnost. Poe zažil krátké období slávy a mondénních úspěchů. Jeho alkoholové a drogové dluhy jej však z onoho postavení brzy stačily uvrhnout zpět do zoufalé bídy. Zažije hrůzu deliria, cestuje z místa na místo, pokouší se o sebevraždu. Prochází různými vztahy k ženám, které mu komplikuje hrůza z pohlavního spojení, již zřejmě vyvolal zážitek přítomnosti u narození sestry.

3. října 1849 byl nalezen opilý (a zřejmě i pod vlivem omamných látek) na baltimorském chodníku. Z deliria tremens, do kterého upadl, se po celé čtyři dny neprobral. Zemřel v ranních hodinách 7. října 1849.


Čte: Miroslav Táborský

Autor: Edgar Allan Poe Překlad: Josef SchwarzPřipravila: Jiřina TejkalováRežie: Dimitrij Dudík

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura