Eberhard Petschinka: Pepik Knedlik

03573379.jpeg

Sladké snění o mučení. Světová premiéra rozhlasové hry rakouského dramatika, výtvarníka a režiséra, který tentokrát napsal příběh z jihočeské vesničky.

Poslouchejte na Vltavě 23. února 2016 ve 22:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pondělí 29. února 2016.


Komediální hra Pepik Knedlik vznikla přímo pro Český rozhlas a autor byl přítomen i natáčení v pražských studiích. Příběh, který posluchačům z podstatné části vypráví hlavní postava, se odehrává ve snu. Dramatik jeho prostřednictvím mimo jiné vyslovuje svůj komentář k současnému dění a přináší reflexi světa, ve kterém žijeme.

Co se stane, když peníze ztratí veškerou hodnotu? Jak na tuto skutečnost reagují obyvatelé malé vesnice? A kudy se jejich životy začnou ubírat po přistání vrtulníku vojsk Karla Velikého? Do titulní nelehké role režisér Petr Mančal obsadil herce Luboše Veselého.

03469914.jpeg

O autoroviEberhard Petschinka se narodil v roce 1953. Absolvoval obor filosofie. Pracuje jako rozhlasový tvůrce na volné noze, věnuje se i výtvarnému umění či literatuře. Je držitelem mnoha mezinárodních ocenění (například z festivalů Prix Europa, Prix Italia, Prix Marulić nebo Grand Prix Nova). Domácím posluchačům není jeho jméno neznámé; hru Santo Subito před několika lety v Českém rozhlase nastudoval Thomas Zielinski a loni měli zájemci možnost seznámit se s dramatem Circus Maximus, jehož českou verzi vytvořil Petschinka také ve spolupráci s Petrem Mančalem.

03402522.jpeg

Osoby a obsazení: Tomáš (Luboš Veselý), paní Nováková (Jitka Smutná), sedlák Jirka (Petr Stach), starosta (Ivan Řezáč), generál (Robert Polo), tlumočník (Kajetán Písařovic), notář (Jan Vondráček), sekretář (Oldřich Vlach), ředitel banky (Jaroslav Vlach), Alpánec (Martin Matejka) a další.

Autor: Eberhard Petschinka Překlad: Michal Kotrouš Dramaturgie: Kateřina RathouskáMistr zvuku: Radek VeselýZvukový design: Ondřej GášekHudba: Franz Kastner, Daniel Muck a Eberhard PetschinkaProdukce: Eva Vovesná, Jana Knappová Režie: Petr Mančal

Natočeno v roce 2016.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura