Dynamiku dřevořezů Františka Hodonského tvoří abstrahovaná krajina

3. říjen 2014

Malíř a grafik František Hodonský vystavuje barevné dřevořezy abstrahovaných krajin, inspirovaných lužními lesy, rybníky a přírodou jižní Moravy. Setkat se s nimi můžeme až do 16. ledna v rámci cyklu „Pohledy do sbírek“ v komorním prostoru foyer Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem.

Modré hladiny rybníků a slepých říčních ramen, ostrovy rákosin, tiché písčiny i prozářené koruny staletých stromů lužního lesa na jihu Moravy - to jsou hlavní témata obrazů a grafických listů devětašedesátiletého malíře a grafika Františka Hodonského.

Tento výrazný kolorista od roku 1990 působil řadu let jako vedoucí ateliéru krajinářské a figurální malby na Akademii výtvarných umění v Praze a poté na Akademii v Banské Bystrici. V roce 2010 mu byla za celoživotní dílo a přínos české grafice udělena Cena Vladimíra Boudníka.

Krajina se mění v barvuTechniku dřevořezu rozvíjí František Hodonský zejména v posledních dvaceti letech, „a dalo by se říct, že poznal všechna její specifika,“ říká kurátorka roudnické výstavy, Nina Michlovská. „V jeho díle hraje zásadní roli krajina, ale ty dřevořezy jsou abstrahované dynamické kompozice plné barev.“ Atmosféra například míst na břehu řeky nejen z Hodonského obrazů přímo vyzařuje, také na jeho dřevořezech jako by před divákem proud řeky přímo protékal.

03220576.jpeg

Myslet a cítit v obrazeA pojetí samotného umělce? „Poslední dobou krajinu velmi abstrahuji, ten projev je pro mne velmi přitažlivý. A vlastně si o to sama krajina ´říká´, tím jak má v sobě zakódované metafyzické prvky, tu širokou pocitovou oblast. Velkou roli hraje intuice, ale také náhoda, která člověka jakoby povznese a dokáže někdy uzavřít ten grafický list do jakéhosi tajemství.“

Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem se podařilo získat v průběhu uplynulého desítiletí do své grafické sbírky osm Hodonského rozměrných tisků z let 2001 až 2012, z nichž šest autor galerii daroval.

František Hodonský vystavuje do 11. listopadu své obrazy, dřevořezy a matrice také v galerii Malovaný dům v Třebíči, kde spolu s ním představuje soubor svých keramických plastik keramička a sochařka Šárka Radová.

Spustit audio