Dvořák a Adams. Vysíláme přímý přenos inauguračního koncertu Dennise Russela Daviese s Filharmonií Brno

18. září 2018

Dennis Russell Davies, světoznámý americký dirigent a klavírista žijící v Rakousku, zahájí 63. koncertní sezónu Filharmonie Brno – a to v roli nového šéfdirigenta a uměleckého ředitele orchestru.

Na svém inauguračním koncertě v sále Stadion Kulturního centra Babylon společně s brněnskými filharmoniky uvede Dvořákovu ne příliš často hranou Symfonii č. 1 c moll, „Zlonické zvony“ a v české premiéře provede Harmonielehre, jedno ze zásadních symfonických děl amerického skladatele Johna Adamse.

Vysíláme živě v úterý 18. září od 19:00.

Slovem provází Lucie Hradilová.

Velmi rád jsem tuto nabídku přijal. Příležitost objevovat s výbornými muzikanty nádhernou českou hudební současnost i minulost a uvést progresivní Brno do styku s mnoha vynikajícími mezinárodními skladateli a umělci, se kterými jsem měl to privilegium pracovat přes půl století, je vzrušující. A přiznávám, že v mé kariéře je to překvapivý vývoj. Zaujal mě orchestr a také město, které chápe svoji roli v České republice i na mezinárodní scéně, nebojí se být ambiciózní a riskovat. Díky mým americkým kořenům na Středozápadě je mi Morava blízká, a zásluhou toho, že dlouho žiji v Linci, tedy v Horním Rakousku, jsem získal hluboké uznání pro naše společné středoevropské dědictví. Navíc příležitost přispět k rozvoji nového koncertního sálu je výjimečná. Těším se na skvělou hudbu s Filharmonií Brno.

První symfonii složil Antonín Dvořák ve svých čtyřiadvaceti letech. Podtitul „Zlonické zvony“ připomíná místo, kde získal v mládí základy hudebního vzdělání. Stylizovaný zvuk zvonů zlonického kostela lze slyšet v samém úvodu symfonie. Její osudy jsou však dodnes tak trochu záhadou. Rukopis díla se totiž záhy ztratil, a skladatel ji tedy nikdy neslyšel. Až devatenáct let po jeho smrti se partitura nečekaně objevila v pozůstalosti profesora Karlovy univerzity Dr. Rudolfa Dvořáka, který ji měl údajně zakoupit v roce 1882 v lipském antikvariátu. K prvnímu uvedení skladby došlo pak v právě v Brně roku 1936 – tehdy ji hrál Orchestr Zemského divadla v Brně pod taktovkou Milana Sachse.

Nový šéfdirigent Filharmonie Brno Dennis Russell Davies se s orchestrem přestaví během koncertní sezóny sedmnáctkrát. Plánuje připomínat méně uváděná díla českých autorů a zároveň prezentovat řadu stěžejních děl amerických skladatelů 20. století. Tak tomu je i v rámci jeho inauguračního koncertu. V jeho druhé části zazní Harmonielehre – Nauka o harmonii Johna Adamse. Oba se osobně znají už čtyřicet let. Maestro Davies Johna Adamse považuje za jednoho z největších inovativních amerických skladatelů 20. století, vedle takových autorů, jako jsou: Phillip Glass, Steve Reich a Terry Riley. John Adams byl podle něj vůdčí osobností této skupiny. Jeho Harmonielehre, orchestrální dílo z roku 1985, odkazuje svým názvem k teoretické práci tvůrce dodekafonie Arnolda Schönberga. John Adams v době jejího vzniku působil jako rezidenční skladatel San Francisco Symphony Orchestra. O své Harmonielehre hovoří jako o parodii na toto dílo, avšak bez jakékoliv ironie. Třívětá kompozice v sobě spojuje prvky pozdního romantismu, impresionismu a minimalismu. Inspirací pro první a třetí větu jsou skladatelovy sny, druhá věta má kořeny v jeho zájmu o práce Carla Gustava Junga, zvláště o ta pojednání, kde píše o Amfortasi, králi svatého Grálu. V závěru věty odkazuje k Mahlerově nedokončené Desáté symfonii.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...