Dva dokumenty o Janu Palachovi ve vysílání Vltavy

16. leden 2013

Ve středu 16. ledna 2013 uvede Český rozhlas 3 – Vltava dva dokumenty připomínající odkaz Jana Palacha.

Dokument Na okraji beznaděje věnoval jeho autor reflexi činu tehdy dvacetiletého studenta Jana Palacha, který se před 44 lety v lednu 1969 na Václavském náměstí v Praze zapálil, aby svým činem vyburcoval domácí veřejnost z rezignace, do které se začala propadat necelých pět měsíců po srpnové okupaci Československa.

Druhá část pořadu bude patřit dokumentu Michaely Krčmové s názvem Do Říma za Janem Palachem, který se zabývá reakcemi italské veřejnosti na Palachův čin. Autorka se při zkoumání souvislostí mimořádného ohlasu, který sebeupálení Jana Palacha vzbudilo napříč Itálií, vydala do Říma - právě tam byl už v lednu 1970 odhalen první zahraniční památník Jana Palacha.

02803469.jpeg

Dokumenty jsou součástí cyklu „90 let společně“, který vznikl v souvislosti s 90. výročím Českého rozhlasu. Na každý měsíc roku 2013 vznikl jeden dokument o událostech, se kterými se čeští posluchači v průběhu existence rozhlasového vysílání seznamovali právě prostřednictvím rozhlasu. Cyklus dvanácti dokumentů natočilo dvanáct špičkových rozhlasových dokumentaristů. Velké dějinné události jsou zpracovány na základě příběhů účastníků dění a autentického rozhlasového vysílání.

Dokumenty Daniela Moravce a Michaely Krčmové uvádí stanice Český rozhlas 3 – Vltava v den 44. výročí upálení Jana Palacha, ve středu 16. ledna 2013 ve 21:45.

autor: Lenka Pitronová
Spustit audio