Dům pro Single Mana. John Lautner zhmotnil americký sen i vytoužený blahobyt v architektuře
John Lautner (1911–1994) byl od konce čtyřicátých let architektem kalifornské elity a mistrem organické exprese. Jeho domy zhmotňují sexappeal rozpáleného kalifornského slunce a stávají se prostorovou oslavou hédonistického života. Dnes jsou Lautnerovy domy symbolem zlaté éry Hollywoodu a odborné publikum je považuje za jeden z vůbec nejpůsobivějších souborů architektury, který kdy byl vytvořen.
Lautner vytěžil množství zkušeností od svého učitele Franka Lloyda Wrighta a od konce třicátých let se začal specializovat na design soukromých rezidencí, ve kterých využíval především nečekaná prostorová řešení a dokonalé řemeslo. Toto jeho rané období kulminuje v domě Schaffer, který postavil v roce 1949 ve Verdugo Hills v Los Angeles. Manželé Schafferovy přišly do Kalifornie po válce a oslovili Johna Lautnera s přáním navrhnout rodinný dům, který by byl ideální do rozlehlé zahrady osázené mohutnými duby. Ani jeden strom nebyl během realizace pokácen a Lautner svým projektem jen potvrdil svou vzrůstající pověst architekta stavějící domy na takových parcelách, které by jiní architekti považovali za zcela nezastavitelné.
Architekt vytvořil dynamickou kompozici, která respektuje své přírodní okolí. Je založena především na dramaticky ztvárněných úhlech zdí i střechy a vytváří originální a autentický pohled na architekturu svého slavného učitele Wrighta. Tmavě hnědé sekvojové dřevo se prolíná s rozměrnými prosklenými stěnami a prostor domu se rozprostírá kolem centrálního cihlového krbu. Už zde autor předjímá své vrcholné realizace a jejich nečekaná prostorová a konstrukční řešení. V domě Schaffer ale stále v mnohem intimnější a skromnější podobě. Možná nejdramatičtějším prostorem je dlouhá úzká kuchyně a jídelna, která je osvětlená zkosenou prosklenou stěnou vytvářející zároveň hlavní formální motiv exteriéru stavby.
Progresivní architektura domu inspirovala v roce 2009 módního návrháře a fanouška moderní architektury Toma Forda, aby zde natočil svůj režijní debut: film Single Man, který právě i díky svému dominantnímu prostředí sugestivně popisuje atmosféru padesátých let. Ford je známým milovníkem architektury, dokonce několik významných domů sám vlastní a jeden z nich v Texasu byl navržen slavným japonským architektem Tadaem Andem. Ve svém snímku ale vzdal hold jednomu z prvních mistrovských děl Johna Lautnera, jehož architekturu popsal bystrým, citlivým a elegantním okem módního návrháře.
V roce 1949 jsme však teprve na začátku Lautnerovy kariéry. To hlavní přijde v následujících letech, kdy se Lautner zapíše do dějin architektury jako autor těch nejdražších a nejpůsobivějších rezidencí Hollywoodu. O tom snad ale někdy příště.
Související
-
Rezidence Milan v São Paulu. Architekt Marcos Acayaba v ní prožil celý život
Betonová klenba zastřešuje obytný prostor rezidence Milan, kterou navrhl brazilský architekt Marcos Acayaba. To ještě netušil, že se do ní se svou manželkou sám nastěhuje.
-
Hotel Parco dei Principi. Jeden z nejkomplexnějších projektů Gia Pontiho
Čistá bílé omítnutá architektura zářící mezi tmavě modrým mořem a blankytným středomořským nebem. Takový je hotel Parco dei Principi.
-
Rozzlobený modernista. Neville Gruzman postavil některé z tehdy nejprogresivnějších domů v Austrálii
Proslavil se extravagantním životem a často nelehkou komunikací s klienty. Jeho nekompromisní přístup a absolutní oddanost profesi z něj vytvořily legendu, říká Adam Štěch.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.