Duch je víc než chleba. Mrazivé svědectví Zuzany Růžičkové

13. leden 2017

Pořad k devadesátinám umělkyně světového formátu, ženy energické, moudré, s jedinečným společenským a kulturním přehledem a nadhledem. K tomto výročí jsme zařadili vyprávění Zuzany Růžičkové o holocaustu.

Všechno člověku můžou vzít, ale jednu vkladní knížku má, a to je to, co zná, co zažil z krásy.

Málokterá osobnost v Čechách se poslední dobou těšila tak hojnému a obdivnému zájmu světových médií jako profesorka Zuzana Růžičková, „první dáma cembala“. Poskytovala rozhovory předním světovým deníkům, vznikají o ní filmové dokumenty a rozhlasové pořady.

Vltava vysílala její rozhlasové vzpomínky v cyklu Osudy. V době premiéry pořadu, v roce 2003, ještě paní profesorka nechtěla mluvit o holocaustu. Jak už dnes víme, vedly ji k tomu nejen nepředstavitelně tíživé zážitky a vzpomínky. Důvodů bylo více. Po letech své rozhodnutí ale změnila. Co ji k tomu přimělo, co jí život v nedávných letech (po roce 2003) vzal i dal, o tom Zuzana Růžičková vyprávěla v mimořádném pokračování Osudů.

autor: Eva Ocisková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.