Držitelka Nobelovy ceny Světlana Alexijevičová plánuje vydávat pouze knihy napsané ženami

28. leden 2020

Světlana Alexijevičová je slavná díky dokumentárním románům Doba z druhé ruky nebo Válka nemá ženskou tvář. Teď chystá nakladatelství, které se bude specializovat na literaturu psanou ženami. Kdo byly průkopnice podobných snah?

O plánu Světlany Alexijevičové informoval běloruský týdeník Naša Niva. Alexijevičová chce autorkám poskytnout platformu, která by jim dodala sebedůvěry. Dle jejího názoru je literatury psané muži všude dost. Pokud jde o konkrétní autorky, plánuje zařadit tituly běloruských spisovatelek.

Čtěte také

Těmi prvními má být prozaička Eva Viežnaviec, která je mimo Bělorusko v podstatě neznámá, a básnířka a esejistka Taňa Skarinkyna. Ta vydala řadu básnických sbírek a její esejistická tvora se dočkala i překladu do angličtiny. Osobitým způsobem v esejích mísí popis života v běloruském městečku s úvahami o světové literatuře. Za esejistickou knihu A Large Czesław Miłosz with a dash of Elvis Presley získala i cenu anglického PEN klubu.

Britská iniciativa, která selhala a australské průkopnice

Projekt se už nyní dočkal pozornosti ze stran médií. Jistě k tomu přispěl i fakt, že nakladatelství chce provozovat držitelka Nobelovy ceny. Roku 2015 už přišla britsko-pákistánská spisovatelka Kamila Shamsie s obdobnou výzvou, aby nakladatelé v roce 2018 vydávali jen díla napsaná ženami. Kladně odpovědělo pouze jediné nakladatelství And Other Stories z Sheffieldu a tato iniciativa rezonovala jen britském prostředí.

Čtěte také

Za prototyp podobných snah je možné považovat australské nakladatelství Spinifex Press, které se specializuje na feministickou literaturu. (Což není nutné zaměňovat s literaturou psanou ženami.) Z valné většiny najdeme v katalogu Spinifex Press ženy, ale nakladatelství vydalo i knihu Roberta Jensena The End of Patriarchy s podtitulem radikální feminismus pro muže. Právě nakladatelství Spinifex Press si vydobylo v anglofonním světě velký kredit. Bylo vždy napřed v oblastech jako literatura a digitalizace, nebo využití vlastních marketingových strategií, které nejsou napojeny na klasické distribuční cesty. Ukázalo tak cestu, kterou se do budoucna mohou vydat i menší nakladatelství zaměřená specifický segment čtenářské obce.

Jak víme z globálních průzkumů, beletrii dnes čtou převážně ženy. Je tedy logické, že ji začnou ve větší míře i psát. Knižní trh již tyto trendy absorbuje a je jen otázkou času, kdy se začne procentuálně vyvažovat i poměr mužů a žen v oblasti literárních cen.

Celý příspěvek si můžete poslechnout také v kompletním záznamu ArtCafé, jehož hlavním tématem bylo divadlo utlačovaných. Hudbu do pořadu vybral a hudební blok připravil Jonáš Kucharský. 

autor: Petr Šmíd
Spustit audio

Související