Drsné poetično Jiřího Kamena. Pětkrát z povídkové sbírky Elvis ze Záluží

22. květen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Kamen

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Pozoruhodně vypointované příběhy z knihy nominované na cenu Magnesia Litera. Spisovatel a rozhlasák Jiří Kamen v nich „své hrdiny vede do průšvihů s opulentní zlomyslností, s laskavou ironií, s úsměvem pod zvednutým obočím,“ píše autorka článku Eva Lenartová, která povídky pro vltavské vysílání vybrala a upravila. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne.

Účinkují: Ondřej Brett, Alena Sasínová-Polarczyk, Šimon Krupa, František Strnad, Jan Fišar
Připravila: Eva Lenartová
Zvukový mistr: Marek Hoblík
Režie: Tomáš Soldán
Premiéra: 18. 5. 2020
Natočeno: v ostravském studiu Českého rozhlasu v roce 2020
Hudební spolupráce: Antonín Schindler

Vyprávěl nám před lety Jiří Kamen, jak omylem vyhladovělý snědl bábovku pečenou s láskou a s kanabisem. Je to už opravdu hodně dávno, takže je možné, že moje opotřebovaná paměť přiřadila cizí krutě veselou historku k hrdinovi, který by se mi zkrátka líbil v hlavní roli. Jiří Kamen je nejenom spisovatel a básník, ale také skvělý rozhlasák. Nebo naopak.

Pro rozhlasáka je dobré, když je taky literátem. Pro literáta už to zas tak dobré není, vstupem do rozhlasové tvůrčí dílny stává se z něj většinou bývalý prozaik či básník. Jiřímu Kamenovi se to kupodivu nestalo, je autorem přibližně (ruku do ohně za to číslo nedám) čtrnácti knih. Románů, povídek, básní, skvostné publicistiky a jednoho mimořádného žánrově nezařaditelného titulu (eseje?) Báječný svět hub. Na portále databazeknih.cz napsal jeden čtenář s nickem Gagarin (sic!): „Překvapivě báječná záležitost! Nevěřil bych, že se o houbách dá napsat 230 stran, aby to bavilo i člověka, který na ně vyrazí maximálně dvakrát do roka a pozná leda houby...“ K tomu netřeba nic dodávat.

Tak trochu travestie?

Elvis ze Záluží je kniha čtyřiadvaceti povídek, u jejichž psaní (přála bych si) se autor musel skvěle bavit. Jsou totiž psány se zjevným rozkošnictvím ve všech významech onoho slova. Jiří Kamen své hrdiny vede do průšvihů s opulentní zlomyslností, s laskavou ironií, s úsměvem pod zvednutým obočím. Soudím, že mohl být často sám překvapen pointami svých příběhů. Představuji si, jak se mu hrdinové vymykají z rukou, jak nad nimi ztrácí kontrolu a jak je tím nadšen. Jak jim fouká do zad a nenápadně trochu mydlí schody. Jak přisypává erotické koření do těch nejnemožnějších situací (tady doporučuji četbu, na rozhlasových vlnách nic takového nečekejte, jsou s tím jenom problémy), jak si nasazuje klaunský nos a jak se tomu s chutí směje. Ano, je to všechno tak trochu travestie, ale záleží na úhlu pohledu, ne?

Zpráva z nedávné historie naší země

Pro rozhlasové zpracování jsme vybrali pět povídek: Spořivý dědeček a ještěrky v poštovní schránce, Američan v Praze, Co tě nezabije, to tě posílí, Zločin v rumunském lese a Maříkova konverze 17. listopadu. Pozoruhodné příběhy, (u jejichž čtení vás napadá, že tohle nejde vymyslet, že se to nejspíš muselo někde opravdu stát), jsou zároveň zprávou z nedávné historie naší země. Zprávou o stavu společnosti, o atmosféře, o síle a slabosti kolektivního ducha (pakliže něco podobného existuje). Sluší se podotknout, že Elvis ze Záluží byl nominovaný na cenu Magnesia litera 2019.

A ještě jednou věcí je mi autor Elvise ze Zálužné blízký. Pokud se dá spolehnout na internetovou Wikipedii, Kolíňan Jiří Kamen publikoval svou první báseň v roce 1973 v Ostravském kulturním zpravodaji. Musím se ho zeptat, jak k tomu proboha došlo.

Psáno pro Týdeník Rozhlas.

autoři: ele , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.