Dramatická senzace v rozhlase. 90 let od premiéry české senzační rozhlasové hry Požár opery

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Požár Královské opery v Londýně v roce 1856

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Středa 4. června 1930 se nesmazatelně zapsala do historie československého rozhlasového vysílání. Ten den totiž Radiojournal odvysílal hru Jana Grmely Požár opery. Posluchači se domnívali, že v opeře skutečně hoří. A senzace byla na světě. Ale nejen to – hra podnítila úvahy o snadné zneužitelnosti auditivního média i o nových možnostech rozhlasových her. Premiéru vltavského Večera na téma dramatická senzace v rozhlase poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Připravila: Iveta Novotná
Dramaturgie: Marek Horoščák
Režie: Lukáš Kopecký
Premiéra: 24. 6. 2020
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2020

Tzv. senzační rozhlasové hry vznikaly zejména v počátcích rozhlasového vysílání a je pro ně typické, že svou formou dokázaly u posluchačů vyvolat dojem skutečnosti. Jejich vznik a následné odvysílání měly za následek proměnu vnímání rozhlasu jako takového a rošíření možností, jakými je toto médium schopné upoutat pozornost posluchačů.

V letošním roce si připomínáme devadesát let od uvedení Grmelova Požáru opery. Na Vltavě při této příležitosti uvádíme speciální dvouhodinové pásmo. Zazní v něm jak celý Požár opery, tak nově natočené ukázky z dalších senzačních her.

Spustit audio
autor: Iveta Novotná

Související