Dominique Perrault a jeho Meta-Buildings ve Vídni

22. září 2006

Vídeňské centrum architektury (Az W) pořádá výstavu děl světoznámého francouzského architekta Dominique Perraulta. Již v roce 1989, ve věku pouhých 36 let, vyhrál Perrault jednu z nejvýznamnějších francouzských architektonických soutěží: S Bibliothéque Nationale de France v Paříži čili Francouzskou národní knihovnou, která byla jako jedno z hlavních architektonických děl éry Francoise Mitteranda dokončena v roce 1995, se mu podařil průlom ve světě architektury. Dnes je Dominique Perrault považován za jednoho z architektů, kteří v důsledku globalizace realizují bez ohledu na jejich státní přislušnost pozoruhodná architektonická díla po celém světě.

Výstava Perraultových Meta-Buildings se koná ve Vídni, protože právě tam se nyní připravuje výstavba Donau City Gate Wien. City Gate se skládá ze dvou věží, které vytvoří městskou bránu do vídeňské dunajské čtvrti. Ve věžích se budou nacházet byty, kanceláře a hotel. Expozice ve staré hale Az W prezentuje celkem čtyři projekty, na kterých se Perrault podílel. Jedná se o zmíněný Donau City Gate Wien, o Mariinské, dříve Kirovovo divadlo v Petrohradě, které má být dostavěno v roce 2009, o univerzitní kampus EWHA Womans University Campus Center v Seoulu (dokončení 2007) a o olympijský tenisový stadion v Madridu (2008). Původní Kirovovo divadlo bylo postaveno roku 1860 v historickém centru Petrohradu. Perrault nyní realizuje rozšíření tohoto divadla o 2.000 míst, veřejný foyer, výstavní prostory, restaurace a obchody.

EWHA Womans University Campus Center je univerzitní kampus pro 20.000 studentek. I tato šestipatrová budova slouží nejen jako akademická půda, ale i jako komerční a administrativní centrum, které je takřka "ponořeno" do okolních sadů. Madridský tenisový stadion je multifunkční stavba na okraji města, kterou Perrault interpretuje jako infrastrukturní vybavení okolní krajiny. Meta-Buildings se Perraultovým budovám říká proto, že se jedná o stavby, které změní místo, kde se nacházejí, a přitom přesně zapadají do okolí. "Meta-Building není jen budova, ale součást urbánní substance", říká sám Dominique Perrault. Čtyři zmíněné Meta-Buildings jsou prezentovány prostřednictvím videoinstalací, fotografií, plánů a nákresů. Nechybí ani čtyři velké modely, které byly postaveny právě pro účely této výstavy.

Mariinské divadlo, Petrohrad (2003-2009)

Dominique Perrault Architecture. Meta-Buildings
6. 7. - 23. 10. 2006
Vídeňské centrum architektury (Architekturzentrum Wien Az W)
Museumsplatz 1, A-1070 Wien
Tel.: +43-1-522 31 15, e-mail: office@azw.at, www.azw.at

autor: (com)
Spustit audio

Více z pořadu