Doba složitá. Poslouchejte filozofické debaty o dnešním světě s Alicí Koubovou a Tomášem Koblížkem

Doba složitá: Čemu věřit?

V životě se orientujeme nejen skrze jasné poznatky a jistoty, někdy také na něco jen spoléháme a něčemu věříme. V době krizí je otázka, čemu vlastně věřit a proč, hodně podstatná.

Poslechněte si filozofickou debatu o tom, kde všude se téma víry, důvěry a nedůvěry objevuje a co v sobě skrývá za inspirace i nástrahy. Čemu věřit v kontextu spirituality, společenských institucí, sdílených hodnot? A co znamená věřit sám sobě? Ve třetí epizodě podcastu Doba složitá se nad současnou vírou z pohledu filozofie zamýšlí Alice Koubová, Tomáš Koblížek a Anna Beata Háblová.

Moderátorka: Anna Beata Háblová
Debatující: Alice Koubová, Tomáš Koblížek
Kreativní producentka: Veronika Ruppert
Dramaturgyně: Teresie Bečková
Odborný konzultant: Jakub Jirsa
Mistři zvuku: Jiří Benák, Jiří Flossmann
Hudba: Jaroslav Pokorný
Fotografie: Michaela Karásek Čejková
Premiéra: 23. 4. 2024

„ Když se ve složitou chvíli člověk může opřít o lidi, kterým důvěřuje, o nějaký rituál, který mu dodá sílu, pokud se ztiší a dodá mu to energii nebo pokud má zkušenost, že je součástí nějakého smysluplného pole a nemusí smysluplnost konstantně oddřít on sám, tak se může vracet zpět do dnešní složité doby a jednat odvážně a sám za sebe. Ale na druhé straně existuje nebezpečí, že se v té opoře člověk zabydlí a prohlásí ji za řešení. A pak namísto toho, aby jí používal k návratu do světa a k jednání, používá ji k zneviditelňování problémů,“ vysvětluje filozofka Alice Koubová.

„Spousta našich přesvědčení se řídí tím, co vyhovuje naší skupinové identitě. A problém je v tom, že naše vazba k tomu, kam patříme, je větší, než vazba k tomu, co se skutečně děje. Vnímání vlastní identity pak předurčuje to, čemu chceme věřit,“ dodává ve třetí epizodě podcastu Doba složitá filozof Tomáš Koblížek. Poslechněte si diskusi o víře, spiritualitě a důvěře ve svět a sebe sama v dnešní době.

První epizoda má premiéru v úterý 23. 4. 2024, další následují vždy po týdnu. Od 27. 4. do 15. 6. 2024 můžete „Dobu složitou“ naladit i ve vysílání Vltavy, vždy v sobotu od 17:00. Podcast najdete na webu Vltavy, na mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.