Do Varů míří Mistři

1. červenec 2004

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech (2. - 10. července), letos už devětatřicátý, pozval do soutěžního klání z domácích snímků Mistry Michala Najbrta a dokument Theodory Remundové Ničeho nelituji. Obě díla měla u domácích kritiků příznivý ohlas.

Do soutěže hraných snímků se vejde šestnáct titulů, dokumentů bude víc (jsou rozděleny do dvou kategorií podle rozsahu). Vedle toho se ovšem Karlovy Vary - jako jeden z mála světových festivalů kategorie A otevřených laické veřejnosti - opět stanou přehlídkou toho nejzajímavějšího a nepodnětnějšího, co v poslední době ve světové kinematografii vzniklo. Počet připravených titulů se vyšplhá k číslu 230.

Zahajovacím představením se stane hudební snímek Johna Irvina Muzikanti z Clare, dále se objeví, především v oblíbené akci Horizonty, vítězové prestižních soutěží, které Karlovým Varům předcházely, i další aktuální tituly. Z loňských Benátek například film proslulého tvůrce Marka Bellochia Dobrý den, noci o únosu politika Alda Mora, dílo známého thajského tvůrce Pen-eka Ratanaruanga Poslední život ve vesmíru či prvotina sardinského autora Salvatora Mereua Tanec na tři kroky; z loňského Locarna se představí další film nejznámějšího korejského tvůrce Kim Ki-duka Jaro, léto, podzim, zima... a jaro, z Berlinale byl vybrán vítězný snímek Proti zdi Fatiho Akina a Zrůda jihoafrické autorky Charlie Theronové, ze San Sebastiana Dívka s perlou Petera Webera. Festival aktuálně zařadí i novinky z letoší soutěže v Cannes. Také ostatní osvědčené sekce - Jiný pohled, Na Východ od Západu, Fórum nezávislých a další - slibují zajímavé novinky. Karlovy Vary připravují také retrospektivy a pocty světovým tvůrcům (Johna Cassavatese, Sergia Leoneho), přehlídku nových katalánských a tureckých filmů atd.

V sekci Horizonty se objeví kontroverzní snímek Fahrenheit 9/11

Na slavnostním zahajovacím večeru převezme cenu za mimořádný přínos světové kinematografii kameraman Miroslav Ondříček.

autor: (ap)
Spustit audio