Dnes se z dvouletého spánku probudí důležitá družice

20. leden 2014

Dnes v 11 hodin našeho středoevropského času zazní nejdůležitější budíček ve Sluneční soustavě. Takto označuje Evropská kosmická agentura ESA signál, kterým se probudí sonda Rosetta směřující už 10 let ke kometě Čurjumov-Gerasimenko.

Protože žádná ze současných raket nedokáže dopravit třítunovou sondu přímo k cíli, musela Rosetta nejprve několik let prolétávat kolem planet sluneční soustavy, aby jejich gravitace využila ke svému dalšímu urychlení. Třikrát se proto vrátila do blízkosti Země a proletěla i kolem Marsu, minula i plantky Steins a Lutecia a stihla je prozkoumat.

V červnu roku 2011 vědci uložili sondu do „hlubokého spánku“, protože solární panely by jí kvůli velké vzdálenosti od Slunce už nemohly dodávat dostatek energie pro běžný provoz. Byly vypnuty všechny přístroje kromě systémů nezbytných k zajištění letu; přerušeno bylo i rádiové spojení se Zemí. Pouze sluneční panely poskytovaly energii několika topným tělesům, aby se zabránilo zamrznutí sondy, a také palubním hodinám, které odpočítávaly čas až do dnešního dne.

autoři: Jana Olivová , Karel Kratochvíl
Spustit audio