Divadlo jako cesta ke změně. Prague Pride představí divadlo utlačovaných

7. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Představení Who Cares?, spolek Rehearsal for Reality

Divadelní představení jako prostor pro sdílení nápadů na sociální změnu nabídne festival Prague Pride. Představení Who Cares? uvede spolek Rehearsal for Reality, který se věnuje divadlu utlačovaných.

Cílem spolku, který v Praze vede Američanka Laura Mentz Straková, je zvyšování povědomí veřejnosti o sociálních nespravedlnostech.

Představení Who Cares?, spolek Rehearsal for Reality

„V divadle utlačovaných je utlačovaný ten, který je součástí komunity potýkající se s kolektivním společenským problémem, jako je například vyčleňování jednotlivce ze společnosti kvůli jeho odlišnostem nebo hledání vlastní identity. Zároveň se tato skupina lidí pokouší daný problém společně vyřešit. V našem spolku se zaměřujeme na podobné komunity lidí, se kterými se pak snažíme najít cestu, jak takový druh útlaku překonat. A najdeme-li společně nějaké nové cesty a možnosti, následně se je pokoušíme přenést do reality, aby k nějaké změně skutečně došlo.“ Vysvětluje pojem divadlo utlačovaných Laura Mentz Straková.

Laura Mentz Straková

Dodává: „Jako spolek vyhledáváme spolupráci s různými organizacemi a komunitními centry, která poskytují různé sociální služby a pomoc. A našim úkolem je pomocí techniky divadla utlačovaných posílit občanské uvědomění a sebevědomí dané komunity. Našim cílem není lidem říkat, co mají se svými problémy dělat, ale pomáhat jim najít odpovědi a také sebevědomí skutečně něco v životě vyřešit nebo změnit.“

Spustit audio