Divadelní workshopy, ateliér i vepřové hody. Otevírá se Tvůrčí dům Elišky Peškové

13. září 2023

Už tuto sobotu 16. září uvidí první návštěvníci Tvůrčí dům Elišky Peškové – kreativní centrum Švandova divadla. Multifunkční prosotor na pražském Smíchově nabídne třeba workshopy pro děti i dospělé, mezigenerační setkávání, dílny, ateliér nebo klubovnu. A kdo vlastně byla Eliška Pešková – tato mimořádná osobnost českého divadla?

Plánujeme využívat ty prostory nejen pro workshopovou činnost, kterou Švandovo divadlo tímto rozšiřuje. Přidáváme navíc sousedské setkávání, komunitní činnost. Chceme hodně využívat ten náš dvůr. Chceme, aby tam probíhaly události jako například posvícení nebo maškarní bál nebo vepřové hody. Prostě události, které souvisí s tím, jaký byl Smíchov dřív, než se připojil k Praze,“ vyjmenovává ředitel Tvůrčího domu Elišky Peškové Vojtěch Nejedlý.

Pešková

Na 26. října chystá Tvůrčí dům Elišky Peškové premiéru autorské inscenace právě o této zajímavé osobnosti a pedagožce. Vycházeli jsme právě z toho, že se nacházíme v Tvůrčím domě Elišky Peškové a že je to i v ulici Elišky Peškové. Chtěli jsme využít toho genia loci, který tam je. Ona kromě toho, že byla jistě skvělou herečkou, tak byla také významnou pedagožkou. Vyšli jsme z toho, že byla také učitelkou Otýlie Sklenářové-Malé, velké hvězny Národního divadla. A tu inscenaci jsme postavili právě na jejich vztahu,“ říká režisér Josef Kačmarčík.

Jaké to je, když vás jako pedagoga, pedagožku přerostve vlastní žák, žákyně? Jak se dá odejít s grácií z divadelních prken? Jaké je stárnutí, jaké je zapomnění? A co to znamená pomíjivost divadla? 

Spustit audio

Související