Dirigenti lidských hlasů. Nejzajímavější nahrávky osobností, které spoluvytvářejí českou hudební kulturu

15. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sbor Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

V programové řadě Akademie začíná cyklus nazvaný Dirigenti lidských hlasů. Jeho průvodce, sbormistr Pražského filharmonického sboru a sboru Martinů Voices Lukáš Vasilek, zve do každého dílu některého ze svých starších kolegů.

Hostem prvního dílu je sbormistr Miroslav Košler, dlouholetý šéf Pražského mužského a Pražského smíšeného sboru, profesor sborového dirigování na Pražské konzervatoři. Lukáš Vasilek s ním rozmlouvá o umělecké práci, obecně o sbormistrovské profesi a také o problémech současného sborového zpěvu. Jako každý uvažovaný host, i Miroslav Košler v pořadu také představuje a komentuje své nejzajímavější nahrávky.

Lukáš Vasilek vystudoval dirigování na Akademii múzických umění a hudební Vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Poprvé na sebe výrazně upozornil v roce 2005, kdy mu jako pětadvacetiletému Unie českých pěveckých sborů udělila cenu Sbormistr junior. O dva roky později se stal hlavním sbormistrem jednoho z nejvýznamnějších hudebních těles v České republice, Pražského filharmonického sboru. Přinesl do jeho umělecké práce novou energii a motivaci a zakrátko se mu v náročné konkurenci podařilo sbor stabilizovat a dostat opět do vrcholné formy, v níž se opakovaně vrací i na prestižní zahraniční pódia.

Navzdory věku měl Vasilek v té době se sbormistrovstvím již bohaté zkušenosti. V letech 1998-2009 vedl Foerstrovo komorní pěvecké sdružení, se kterým slavil vítězství na mezinárodních soutěžích, a zkušenosti získal rovněž z operního sboru Národního divadla v Praze. V dalších měsících se u rozhlasového mikrofonu s Lukášem Vasilkem objeví dlouholetý sbormistr souboru Iuventus Paedagogica a vysokoškolský učitel Jiří Kolář nebo sbormistr Kühnova dětského sboru a pedagog Jiří Chvála.

autor: Petr Veber
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?