Dirigenti lidských hlasů. Nejzajímavější nahrávky osobností, které spoluvytvářejí českou hudební kulturu

15. červen 2021

V programové řadě Akademie začíná cyklus nazvaný Dirigenti lidských hlasů. Jeho průvodce, sbormistr Pražského filharmonického sboru a sboru Martinů Voices Lukáš Vasilek, zve do každého dílu některého ze svých starších kolegů.

Hostem prvního dílu je sbormistr Miroslav Košler, dlouholetý šéf Pražského mužského a Pražského smíšeného sboru, profesor sborového dirigování na Pražské konzervatoři. Lukáš Vasilek s ním rozmlouvá o umělecké práci, obecně o sbormistrovské profesi a také o problémech současného sborového zpěvu. Jako každý uvažovaný host, i Miroslav Košler v pořadu také představuje a komentuje své nejzajímavější nahrávky.

Lukáš Vasilek vystudoval dirigování na Akademii múzických umění a hudební Vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Poprvé na sebe výrazně upozornil v roce 2005, kdy mu jako pětadvacetiletému Unie českých pěveckých sborů udělila cenu Sbormistr junior. O dva roky později se stal hlavním sbormistrem jednoho z nejvýznamnějších hudebních těles v České republice, Pražského filharmonického sboru. Přinesl do jeho umělecké práce novou energii a motivaci a zakrátko se mu v náročné konkurenci podařilo sbor stabilizovat a dostat opět do vrcholné formy, v níž se opakovaně vrací i na prestižní zahraniční pódia.

Navzdory věku měl Vasilek v té době se sbormistrovstvím již bohaté zkušenosti. V letech 1998-2009 vedl Foerstrovo komorní pěvecké sdružení, se kterým slavil vítězství na mezinárodních soutěžích, a zkušenosti získal rovněž z operního sboru Národního divadla v Praze. V dalších měsících se u rozhlasového mikrofonu s Lukášem Vasilkem objeví dlouholetý sbormistr souboru Iuventus Paedagogica a vysokoškolský učitel Jiří Kolář nebo sbormistr Kühnova dětského sboru a pedagog Jiří Chvála.

autor: Petr Veber
Spustit audio