Dirigent musí být perfektně připravený a měl by jít muzikantům příkladem, říká Vladimír Válek

8. leden 2024

Někdejší šéfdirigent symfonického orchestru Českého rozhlasu vzpomíná na osudový okamžik, který ho k profesi přivedl. Mluví o tom, jak nutná je precizní příprava a vysvětluje, proč je pro hudebníky důležitá pokora.

Připravila: Martina Rasch
Zvukový mistr: Jiří Benák
Natočeno: 2023

Umění začínám tvořit po třetí zkoušce.

„Dirigent musí přijít tak připraven, že je z celého toho tělesa nejlepší. Muzikanti toho na první zkoušce nemusí tolik umět, oni se to za tři, čtyři zkoušky naučí. Ale dirigent? Kdepak. Oni to hned poznají, když bych neuměl,“ říká v Momentech dirigent Vladimír Válek.

Momenty. Poslechněte si rozhovory s osobnostmi českého kulturního života ve vltavském podcastu.

Výběr silných momentů ze setkání s osobnostmi přináší reflexi jejich tvůrčího života i zamyšlení nad obecnějšími tématy. Mimořádní lidé z nadhledu svého věku hovoří o tom, co prožili, co je naplňuje, s čím se těžko smiřuje i o tom, co je v dnešním světě znepokojuje.

Podcasty Českého rozhlasu Vltava poslouchejte na webu Vltavy, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.

autor: Martina Rasch
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.