Detektivní novela Karla Michala zahájí cyklus Česká próza k 90. výročí rozhlasu

02799508.jpeg

Jako první z projektu Česká próza – 3 x z let šedesátých k 90. výročí zahájení rozhlasového vysílání uvedeme četbu na pokračování z detektivní prózy mimořádně talentovaného autora Karla Michala. Připravila Jana Soprová. V režii Hany Kofránkové účinkuje Lukáš Hlavica. Poslouchejte Český rozhlas 3 - Vltava od 9. ledna 2013 vždy v 18.30.

Spisovatel Karel Michal (vlastním jménem Pavel Buksa) se narodil v roce 1932 v Praze. Po maturitě na gymnasiu nesměl studovat na vysoké škole a vystřídal řadu různých zaměstnání. Později přece jen začal studovat na lékařské fakultě University Karlovy, studia však po sedmi semestrech opustil. Prošel opět mnoha profesemi - byl asistentem režie, správcem jízdárny, dlaždičem, hlídačem v přístavu a pod. Z těchto zkušeností dovedl hojně těžit ve své literární tvorbě. Debutoval v roce 1960 v časopisu Plamen. V roce 1961 mu vyšla sbírka povídek Bubáci pro všední den a ve stejném roce detektivní novela Krok stranou.

Po odvysílání najdete jednotlivé díly četby k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

Pracoval jako lektor v nakladatelství, filmový dramaturg, jako redaktor Literárních novin, stal se spisovatelem z povolání. V roce 1966 vydal historickou novelu Čest a sláva, v roce 1967 prózu Gypsová dáma. Karel Michal psal kromě toho rozhlasové hry, filmové a televizní scénáře (podle povídky Plivník dlaždiče Housky napsal scénář ke stejnojmennému loutkovému televiznímu filmu, na základě jiné povídky z Bubáků pro všední den vznikl scénář k filmu Bílá paní, film Čest a sláva opět podle jeho scénáře sklízel ceny na četných filmových festivalech). Je rovněž autorem překladu a úpravy komedie Williama Congreva Tak to na tom světě chodí, 1967, podle Thúkýdida napsal divadelní hru My, občané mélští, 1980). V roce 1968 odešel do exilu. Usadil se ve Švýcarsku, kde po počátečních příležitostných zaměstnáních vyučoval na gymnasiu v Basileji historii a klasickou filologii. Zde také 30. června 1984 zemřel.

Detektivní novela Krok stranou vyšla v roce 1961 v nakladatelství Naše vojsko, pro které, jak už bylo řečeno, psal Michal lektorské posudky. Pravděpodobně na objednávku napsaná detektivka vypráví pohledem mladého horlivého příslušníka veřejné bezpečnosti o případu s pašovanými hodinkami a obrazy starých mistrů. Je psána do té doby nevídaně neotřelým jazykem a je plná ironických narážek. Podle dobové kritiky autor v ní zcela narušil a překročil konvenci daného žánru tím, že se v próze zabývá i etickými principy a bývá označována také jako detektivní moralita.

Autorova pozdější žena, básnířka Viola Fischerová, vyprávěla historku o tom, jak ředitel Našeho vojska, nejspíš v obavách z nezvyklého podání postav a prostředí současných socialistických detektivů, předložil text k posouzení hlavní správě SNB. Soudruzi tehdy usoudili, že o práci Veřejné bezpečnosti nelze psát takovýmto satirickým, parodujícím způsobem a že především postavy vyšetřovatelů mají rysy neslučitelné s typem socialistického kriminalisty. Michal musel knihu přepracovat a uvést ji vysvětlením, které však udivovalo rovněž svou ironií a humorem: „V knize popsané metody kriminalistické praxe nejsou totožné s metodami, kterých se dnes běžně užívá, a problémy tohoto příběhu nejsou specifickými problémy našeho bezpečnostního aparátu […].“ V dalších vydáních Karel Michal naštěstí cenzurní zásahy prvního vydání zrevidoval, takže můžeme vycházet z téměř původního znění.