Describe Heaven: Nezáleží na tom, kde člověk žije, ale jak žije

19. říjen 2016
Hry a četba

Příručka pro začínající spisovatele, kterou vzala autorka dokumentu náhodně do ruky v jednom malém knihkupectví ve čtvrti Camden v Londýně, obsahovala několik rad a jednu prázdnou stránku, na jejímž úvodu bylo jediné zadání – Describe Heaven. Popsat nebe. Zhruba na jednu stránku. Jednoduché zadání, které spustilo řadu otazníků nad tím, jak najít ten pocit skutečného nebe a klidu v nás samých.

Na začátku hledání stojí setkání s americkým spisovatelem Davidem Vannem, jehož novela Ostrov Sukkwan vzbudila zájem o to spisovatele ceněného mezinárodní odbornou komunitou osobně potkat a pátrat po tom, jak v sobě člověk najde vnitřní klid a pozná ten moment, kdy je člověk připravený na kreativní tvorbu. Jak v sobě význačný autor najde příběh a jak probíhá tvůrčí proces psaní a cesta ke čtenáři?

Zvuková koláž nečekaných setkání, jógové praxe i cest za hranice pracovní kanceláře i Prahy začíná a končí u setkání, které se odehrálo během jednoho zářijového sobotní odpoledne v rezidenčním spisovatelově bytu v Amsterdamu. Člověk se se často zajímá více o to, co je kolem něho, než o to, co je uvnitř. V eponymním dokumentu je zachycena Amerika, cestování a hudba, blízcí přátelé, půda pod nohama, vlastní život, překladatel Viktor Heumann, učitel a dlouholetý jogín Dalibor Štědronský a David Vann. Americký spisovatel, který se stal překvapivě pro něho i pro autorku synonymem plnění vlastních snů a cesty k sobě samé. Slovy Davida, „posaďte se, poslouchejte a berte to tak, jak to slyšíte“.

Čtěte také: Všechny dostupné dokumenty na Vltavě

S hudebním podkresem Nicka Cavea posluchač prochází tříletým obdobím hledání, které vede k jedinému cíli – do vlastní hlavy a k půdě pod nohama.

Autor: Edita Kudláčová

Na pořadu spolupracovali:Eva Nachmilnerová - dramaturgieJakub Rataj - zvukový designérRoman Špála - mistr zvuku

autor: Edita Kudláčová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...