David Mamet: Listopad. Rozhlasová adaptace brilantně-nekorektní společenské frašky

Ještě se uvidí, kdo vyhraje aneb Lekce z (nejen) americké vysoké politiky. On-line k poslechu do pondělí 5. prosince 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

„Jsou to jen čtyři roky. Proč se teď obrátili proti mně?“ ptá dosluhující americký prezident Charlie Smith svého poradce při zoufalém pohledu na katastrofální stav svých předvolebních preferencí, „nižších než Gándhího cholesterol“. Nemá podporu, nemá peníze, nemá nárok odnést si z kanceláře ani pohovku, protože tu „potáhly peníze daňových poplatníků“. Je čas to zabalit.

Jenže bez prezidentského úřadu nezůstane Charliemu nic, čím by svou budoucnost smysluplně vyplnil, politika je přece úžasná hra a moc dosud nabízela tak skvělé možnosti. Poslední záchrana se nečekaně otevírá v jednání se zástupcem Svazu chovatelů krocanů, posledním kdo ještě potřebuje Charlieho prezidentské služby. Je totiž před Díkůvzdáním a prezident má podle americké zvyklosti udělit symbolickou milost krocanovi, který tak unikne celonárodním hodům a svůj život dožije na farmě v Disneylandu. Když je něco tradice a navíc přenášená v přímém přenosu ke stovkám milionů Američanů, nelze z ní couvnout.

A pokud z ní nelze couvnout, je možné říci si za tuhle ceremonii vlastně jakoukoli částku. Charlieho cena je jasná - dva miliony dolarů. Protože dost možná, že „Díkůvzdání je špatně. Měli jsme tu otroctví, spoustu, spoustu let. To bylo špatně... Měli jsme tu, no, určitě existujou další příklady... třeba disko ...zkrátka věci, který jsme dělali z nevědomosti. Ale proč je tahle země tak skvělá? Máme sílu POLEPŠIT SE!“ A když Charles nedostane dva miliony, „polepší se“ a omilostní všechny krocany ve Státech - a to by byla pro Svaz pochopitelně pohroma. Jenže aby tenhle tah vyšel, potřebuje Charlie pomoc jednak své autorky projevů Clarice Bernsteinové, jednak náčelníka indiánského kmene Mikmaků a ani oni nedávají své služby zadarmo. A může prezident Spojených států oddat dvě lesbické ženy s čínským miminem nebo věnovat Mikmakům polovinu ostrova Nantucket, aby si tam postavili kasino? A jak do celé situace zasáhne ptačí chřipka?

03731056.jpeg

Nekorektní politická fraška předního současného amerického dramatika Davida Mameta Listopad slaví od svého prvního uvedení v roce 2008 na Broadwayi úspěchy na jevištích po celém světě a kvapně se proměňující politická kultura i a společenský kontext ji nechávají zaznít stále novými, mnohdy mrazivými, tóny. Česká rozhlasová premiéra v závěru vltavského Amerického roku bude mít svou jasnou a neodmyslitelnou rezonanci v čerstvě uzavřeném procesu předvolební kampaně i samotných voleb ve Spojených státech, ale i v tématech a událostech a jevech, které prostupují domácí politickou scénu.


Účinkují: Václav Vydra, Jiří Hromada, Viktor Preiss, Klára Sedláčková-Oltová, Ota Jirák a Libor Vacek

Autor: David Mamet Překlad: Ester ŽantovskáRozhlasová úprava a režie: Vít VenclDramaturgie: Klára Novotná

Natočeno v roce 2016.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura