David Košťák: Nad rozlitou Mléčnou dráhou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03788043.jpeg

Rozhlasový debut Davida Košťáka je křehkou sondou do rodinných vztahů, které byly kdysi v minulosti narušeny a nyní by se měly urovnat. Příběh „s vesmírnou zápletkou“ – jeden z hrdinů je totiž kosmonautem, se odehrává mezi otcem a dcerou. Po letech odloučení se opět setkávají, ale každý je jiný, než byl před Markovým odletem ze Země. Změny, které se za tu dobu udály, zapříčinily, že se momentálně nachází ve společné domácnosti, což je i v méně problematických rodinách zdrojem mnoha konfliktů. On-line k poslechu do středy 1. února 2017.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Pragmatická a ironická dcera Klára svého otce příliš nešetří, vtáhne ho do reality světa, ze kterého utekl, když byla dítě. Výtky ale nejsou hlavními pohnutkami jejího rázného chování. Přestože se hra zaměřuje, slovy autora, na to: „Jak nakládáme s výčitkami, nakolik jsme ochotni odpustit ostatním lidem, že tu nejsou s námi, když je potřebujeme, a jestli jsme to schopni dohnat,“ nechybí v ní ani značná dávka břitkého humoru. Téma zodpovědnosti, vyrovnávání se s minulostí a napravování toho, co se v rodinných vztazích neřešilo, plyne ve svižném konverzačním tempu. Koncepce hry vychází z kontrastu mezi reálnými civilními scénami, ve kterých se odvíjí příběh, jemuž dominují psychologicky věrohodné herecké party, a kolážemi, ukazujícími iracionální emoční stavy postav.

03788044.jpeg

David Košťák (1991) je absolventem oboru teorie a kritika na DAMU. Překládá divadelní hry z anglického jazyka a je kmenovým dramaturgem Divadla LETÍ. Spolupracuje s Divadlem DISK, Divadlem Spektákl a režiséry Janem Holcem, Alžbětou Burianovou a Kashou Jandáčkovou. Věnuje se psaní poezie a od roku 2013 se také vlastní dramatické tvorbě např. Černá Thalie, Úložiště, Antucká tragédie. Uvedeny byly Fresh Love, Taxistyx (Divadlo LETÍ), Lajka (KALD DAMU), Kazisvět (společně s Janem Holcem; Malé divadlo České Budějovice), Dáma s Camelkami (A Studio Rubín). Pro Jihočeské divadlo České Budějovice napsal s Helenou Kebrtovou a Davidem Hlaváčem muzikál Kronikáři. Jeho spolupráce s Českým rozhlasem pokračuje, pro stanici Dvojka nedávno dokončil Hajajův seriál, nazvaný Kryštof z papíru.

03788045.jpeg

Osoby a obsazení: Marek (Lukáš Hejlík), Klárka (Anna Zapletalová), Klára (Zuzana Slavíková)

03788042.jpeg

Autor: David KošťákDramaturgie: Hana HložkováHudba: No Fun at All in the House of DollsRežie: Radim NejedlýZvukový mistr: Lukáš Dolejší

V Brně natočila Tvůrčí skupina Drama a literatura v roce 2016.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba